Sevgi öğrenilebilir Mi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sevgi öğrenilebilir Mi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Bu yazımda, aynı örnekten yola çıkarak birbirine bağlı iki konuyu anlatacağım.
  Bunlardan biri, asıl konu olan “Sevgi öğrenilen bir şey midir” sorusu, diğeri ise bir “karşı sav” nasıl olmalıdır… veya aşağıdaki gibi bir karşı sav olursa, ne gibi bir sonuç doğurur hususundan hareketle, esasen hem insan psikolojisi bağlamında ve iletişimler açısından, hem de felsefi bir yaklaşımla da insanın “doğru düşünebilmesi” sorunsalına şimdilik çok az da olsa değinmiş olacağım.

  Sevgi öğrenilen birşeydir.
  Evet, ben bunu savunurum.
  Kaldı ki, bu konuda yazılmış pek çok psikoloji ve felsefe kitabı da zaten bu savımı doğrular.

  Ancak buna rağmen, bunun aksini iddia ederek, pek ala biri de çıkıp diyebilir ki mesela:
  “Sevgi öğrenilendir” demişsiniz…Pek yanılmışsınız... Sevgi doğuştandır. Öğretilemez. Kimse çiçek sevgisini, hayvan sevgisini, anne-baba sevgisini size öğretmez. Varsa vardır, yoksa yoktur... Siz sanırım, AŞK ile SEVGİ'yi, fena halde birbirine karıştırmışsınız... Öğretilen AŞK'tır... Toplumdan topluma farklı AŞK anlayışları olması bundandır. Ama toplumdan topluma değişen ana-baba sevgisi yoktur.”

  Oysa bence de böyle diyen biri asıl, aşk ile sevgiyi karıştırmaktan da öte, elma ile muzu bile fena halde birbirine karıştırmaktadır. (neden muzu dediğim ilerleyen satırlarda, karşı savın devamı olan cümlelerde sanırım ki farkedilecektir)
  Çok yanlış cümlelerdir bunlar.
  Ve insanları da yanlışa, yanılgıya yöneltmektedir.
  Üstelik arada daha önceden hiçbir muhataplık da yoksa mesela, sav sahibinin, karşı sav sahibine yapılmış hiçbir saygısızlığı, haksızlığı veya yanlışlığı da yok ise, hatta ayrıca, savını ifade ettiği şahıs da zaten karşı sav sahibi olmayıp, bu savını başka birine ifade ettiği halde, karşı sav sahibi konuya hariçten dahil olup direkt sav sahibine hitaben mesela böyle demişse, yanlış, daha da bir önem kazanır ve daha da bir yanlışlaşır.
  Neden?

  Bir defa herşeyden önce, agresif kurulmuş cümlelerdir.
  Dolayısıyla bu durum, ister istemez, bu kişinin “niyetini”, dolayısıyla sevgisizliğini de sorgulatır insana. –ki sorgulatmalıdır da zaten insanlara.
  Gerçekten bir konuyu açıklığa kavuşturmanın veya aynı fikirde olmamanın ifade şekli, bir konuda fikir teatisinde bulunmanın içeriği, akışı ve uslubu, tartışma kültürü bu değildir.
  Hele de özellikle, asıl temeli zaten “sevgi” üzerine olan bir sav söz konusu olduğunda, bu durum çok daha bir önem, öncelik ve anlam kazanır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi