Saygı Nedir Nasıl Gösterilir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Saygı Nedir Nasıl Gösterilir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Saygı Nedir Nasıl Gösterilir

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: SAYGI ;

  Dilimizde bu kelime hürmet karşılığı kullanılmaktadır . Saygı bir kimsenin düşüncelerine , sözlerine ve davranışlarına , toplum içindeki itibarına ve inanılırlığına karşı duyulan bir hisdir.

  Aslında tarif ve tanımlanması zor bir deyimdir . Sevgi , inanma , güvenme , ahlakına kefil olma , yapacaklarından ve yapmayacaklarından emin olma , hoşnud olma gibi çok sayıda duyumun bir tek sözcükte ifade edilmesidir .

  Saygı bir kültürdür ve iki insan arasındaki “empathy “ yi işaret ettiği gibi bir aile içi yaşamını bir toplum yaşamını ve bir milletin yaşamını da çok önemli ölçülerde belirler . Saygı konuşma adabını , sosyal ve dini ritüelleri , sofra adabını , çalışma ve iş dünyasının kurallarını , giyim ve moda tarzlarını , cinsel yaşam rituellerini , kaybettiklerimizle olan ilişkilerimizi ve vecibelerimizi , vermiş olduğumuz ve bize verilmiş olan sözlerin bütününü düzenleyen çok anlamlı ve çok güçlü bir anahtar kelimedir . Saygı yaşamın ve insan olmanın gururudur .  a- Yetki sınırlaması kuralınıu uygulamak .Ailenin her ferdi kendisine bir yetki sınırı çizecektir .

  b- Evin erkekleri o evin misafirleridir .Bence teferruata karışmasınlar ve evin idaresini evin gerçek sahipleri olan kadınlara bıraksınlar

  c- Kadınlar kendilerine ait mutlak yaşam alanları olan yatak odalarının hakimi olsunlar ve bir digeri hiçbir şekilde bu odaya müdahele etmesin

  d- Evin ortak yaşam alanlarında (oturma odası ,yemek odası , çocuklara ayrılmış odalar gibi )

  yönetim yetkisi evin ilk sahibinin (büyük anne ve büyük baba) olsun .
  e-Bir defa bu iş bölümü konuşulduktan sonra bir daha hiçbir zaman ağıza alınmasın ve taraflar birbirlerine saygı ile ve çok düzgün bir lisanla hitap etsinler .” Sen “sözü hiç kullanılmasın ve daima “ siz “ hitabı seçilsin.

  f-Erkekler hiçbir zaman gelin kaynana arasında taraf olmasın ve ağızlarından “ sen suçlusun veya sen haklısın “ lafı çıkmasın . İlk fırsatta her iki ailenin kendi evinin olması için gayret gösterilsin .

  Bu şartlara ne ölçüde saygı gösterilir ve korunursa aile içi yaşamı o derecede başarılı olur ve bireyler mutlu bir yaşam sürebilirler .

  g-Yetişkinler gençlerden saygı beklerken hiçbir zaman abartıya kaçmamalı ve onların zaman ve emeklerini israf etmemeyi bilmelidirler . Bir tarafın almak istediği saygı diger taraf için bir eziyet haline gelmemelidir .

  h-Saygılı her davranış ödüllendirilmelidir .En ufak bir saygın davranış için bile bir teşekkür gerekir . Eksik olma , sağol , teşekkür ederim , müteşekkirim , aferin , beni çok mutlu ettin , ne iyi ettin , sevindim ve benzeri sözcükler gösterişlen saygının kişide oluşturduğu hoşnudluğun en güzel ifadeleridir . Bu sözcükleri insanlardan esirgemeyin ve her fırsatta defalarca kullanın .

  i- Bütün canlıların yaşam hakkına , beslenme hakkına ve üreme hakkına saygı gösterin

  j-Çiçekleri sevmayi öğrenin ve evlerinizde mutlaka herkesin bir çiçeği , bir saksısı olsun .

  k-Şartlarınız elverirse bir hayvan besleyin , onu sevin ve ona karşı saygılı olun .

  l-Sokaklar , parklar , meydanlar ve evinizin dışındaki her yer de sizin yaşam alanlarınızdır . onları temiz tutun , koruyun ve saygılı olun , kesinlikle zarar vermeyin . Ata yadigarı çeşmelerimize sahip çıkın , musluklarını koparmasyın .

  m- Birbirinize lakaplar takmayın , sadece isimleri ile hitap edin . Hiç kimse ile alay etmeyin ve bir eğlence aracı olarak insanları kullanmayın .Her insan değerlidir ve saygıya layıktır . 3. 3
  Ziyaretçi
  saygı konusunda verdiğin bilgi için teşekkürler çok faydası oldu 4. 4
  Ziyaretçi
  Tesekkürler saygının nasıl gösterilmesi gerektiğini öğrendim

 5. 5
  Ziyaretçi
  Verdiğin bilgi için teşekkürler

+ Yorum Gönder
saygı nedir,  saygi nedir ,  saygı nedir nasıl gösterilir,  saygı nasıl gösterilir,  saygı nasıl olur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi