Saatin Geçmişten Günümüze Gelişimi Nasıl Olmuştur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Saatin Geçmişten Günümüze Gelişimi Nasıl Olmuştur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Saatin Geçmişten Günümüze Gelişimi Nasıl Olmuştur

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Saatin Geçmişten Günümüze Gelişimi Nasıl Olmuştur

  1.Güneş saatleri : Özel olarak hazırlanmış bir milin gölgesinin Güneşin görünen hareketine uygun olarak yine özel olarak hazırlanmış mermer taş veya madeni bir zemin (kadran) üzerindeki hareketine göre zamanın ölçülmesine yarayan araçlardır.

  2. Su saatleri : Tek çanaktan oluşan su saatlerinde içi su dolu ve altında bir delik olan çanağın içinden dışarı su boşaldıkça içindeki işaretler zamanın geçişini gösterirdi. Birkaç çanaktan oluşan türlerde ise su bir çanaktan diğerine doluyordu.
  Güneş saatleri belirli bir zamanı gösterirken su saatleri ne kadar zaman geçtiğini de gösteriyordu. Bu yüzden su saatinin icadı zaman ölçümünün gerçek başlangıcı sayılabilir.

  3. Kum saatleri : yumurta biçiminde bir cam kaptan diğer bölüme akan kumiyice kırılıp pudra haline getirilmiş yumurta kabuğu cına ya da mermer tozu akması ilkesine dayanan saatlerdir. daha çok kısa zaman dilimlerinin ölçülmesinde kullanılırlardı.

  4. Ateş saati : Petrol lambasının alevi ile çalışan saat mekanizmasında tüketilen yağın bölmeli bir saydam kapta izlenmesi ya da kısalan mumun gölgesinin arkadaki bir cetvel üzerindeki boyuna göre saatler belirleniyordu.

  5. Mekanik saatler : Mekanik saatler için bulunan mekanizma ağırlığın asılı olduğu ipi ya da zinciri kısa aralıklarla tutan ve bırakan bir vargel düzenidir ve tüm modern saatlerin de ortak özelliğidir.

  6. Kuvars saatler : Enerjisini bir yıl ya da daha uzun ömürlü pilden sağlayan saat türüdür.

  7. Atom saatleri : hidrojen veya sezyum atomunun potansiyel birer sarkaç olarak kullanıldığı saatlerdir.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Bu konu hakkında ki saatler ileride yeni teknolojilerde eklenirse baya gelişim sağlayacak 4. 4
  Ziyaretçi
  Gerçekten kısa ve öz çok iyi bir açıklama olmuş.Tebrikler

 5. 5
  Ziyaretçi
  SÜPER olmuş.Öğretmenim çok beğendi

 6. 6
  Ziyaretçi
  Ben de beğendim.Ödevim için çok yardımcı oldu

+ Yorum Gönder
saatin teknolojik gelişimi,  saatin geçmişten günümüze gelişimi,  saatin geçmişten günümüze teknolojik gelişimi,  saatin gelişimi,  saatlerin teknolojik gelişimi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi