Enzim Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Enzim Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Enzim Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir

  Bazı insanların vücudunda gerekli enzimle*rin üretilememesi ve eksikliği çeşitli hastalık*lara yol açar. Örneğin fenilketonüri denen kalıtsal hastalık, bir aminoasit olan fenilalanini parçalayan fenilalanin hidroksilaz enzimi*nin yokluğundan kaynaklanır. Fenilalanin oranı düşük yiyeceklerle özel bir beslenme rejimi uygulanmadıkça, enzim eksikliği nede*niyle bu madde parçalanamaz ve hastada beyin dokularının yıkımı, zekâ geriliği gibi ağır belirtiler görülür.
  Vücut dışındaki doğal süreçlerin çoğu da enzimlere bağlıdır. Mantar türü olan mayalar ürettikleri enzimle şekeri parçalarak alkol ve karbon diokside dönüştürür; bu sürece mayalanma denir (bak. Mayalanma). Enzim*lerin biyokimyasal tepkimelerdeki katalizleyi-ci işlevini ilk kez 1897'de Alman biyokimyacı Eduard Buchner mayalanma olayını inceleye*rek kanıtlamıştı. Bir enzimi laboratuvarda ayırmayı başaran ilk kişi de ABD'li bilim adamı James Sumner oldu. Sumner 1926'da, idrardaki üreyi amonyak ve karbon dioksit halinde parçalayan üreaz enzimini katışıksız olarak ayırmayı başardı.
  Çeşitli sanayi dalları da çok kullanılan bazı enzimleri doğadan ödünç almıştır. Kan leke*lerini ya da dokumalardan kolay kolay çıkma*yan bazı inatçı lekeleri temizlemek için üreti*len "biyolojik" katkılı deterjan ve temizleme tozlarında bazı yapay (sentetik) enzimler bu*lunur. Bu enzimler, vücuttaki yaşlanmış kan hücrelerini parçalayan doğal enzimlerin mole*kül yapısı örnek alınarak üretilmiştir. Genetik mühendisliği alanında çalışan biyokimyacılar da, doğal proteinlerin yapısını inceleyebilmek için bu proteinleri parçalayabilen enzimler*den yararlanırlar. Ayrıca daha üstün nitelikli ya da verimi daha yüksek ürünler elde edebil*mek için, gene enzimler aracılığıyla genleri daha değişik bir DNA yapısında birleştirme*nin yollarını araştırırlar.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Sağolun ödevimi yaptım güzel bilgiler 4. 4
  Ziyaretçi
  Hastalığımin në tür sonuçlar çıkarabileceğini öğrendim çık ğüzel bilgiler T .ederim

+ Yorum Gönder
enzim eksikliğinde görülen hastalıklar,  enzim eksikliğinde oluşan hastalıklar,  enzim hastalıkları,  enzim eksikliğinde ortaya çıkan hastalıklar,  enzim eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi