Hayvancılık En çok Hangi Bölgemizde Yapılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hayvancılık En çok Hangi Bölgemizde Yapılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Hayvancılık En çok Hangi Bölgemizde Yapılır

  Türkiye'de hayvancılık hangi bölgelerde yapılır

  Büyükbaş Hayvancılık; sığırcılık, mandacılık, at, eşek ve katır yetiştiriciliğini kapsayan hayvancılık dalı.

  Süt ve besi sığırcılığı çeşitli ürünleri ile gerek insan beslenmesi ve sağlığı gerekse çeşitli endüstrilerini temin etmesiyle ülke ekonomilerinde önemli rol alır.

  Mandacılık, eski önemini kaybetmektedir ve hayvan sayısı giderek azalmaktadır.

  İş gücünden yararlanılan at, eşek, katırın, motorlu araçların gelişimiyle önemi ve hayvan sayıları azalmıştır. Türkiye'de Kazak kökenli vatandaşlar ve Orta Asya'da yaşayanlar için, etinden, sütünden ve iş gücünden yararlanılan atların bugün bile önemi büyüktür. Büyükbaş hayvancılık genellikle Dogu Anadolu Bölgesinde yapılır çünkü yükselti fazladır.Büyükbaş hayvancılık için ideal yerdir.

  Küçükbaş hayvancılığı

  Küçükbaş hayvancılığı; koyunculuk, keçicilik, tavşan ve kürk hayvanı yetiştiriciliğini kapsayan hayvancılık dalıdır.
  Yurdumuzda değişik bölgelerde yani Karadeniz'de yetiştirilen koyun ırkları birbirinden farklılık gösterir. Batı Anadolu ve sahil bölgelerinde genellikle ince kuyruklu yerli koyunlar; Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise yağlı kuyruklu yerli koyunlar yetiştirilmektedir.

  Keçi varlığımızı ise, bugün Orta Anadolu'da yok olma sınırında olan Tiftik keçisi (Ankara keçisi) ile Türkiye'nin dağlık, ormanlık ve çalılık bölgelerinde daha çok yetiştirilen Kara keçi oluşturur. Çeşitli yörelerimizde az miktarda süt keçisi göze çarpar.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Nifusu en fazla olan bolge neresi 4. 4
  Hakan
  Administratör
  Nifusu en fazla olan bolge neresi
  Marmara bölgedir.

+ Yorum Gönder
Hayvancılığın en çok yapıldığı bölge,  küçükbaş hayvancılık hangi bölgede yapılır,  küçükbaş hayvancılık en çok hangi bölgede yapılır,  büyükbaş hayvancılık hangi bölgede gelişmiştir,  büyükbaş hayvancılık nerede yapılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi