Ses Hızı Ne Kadardır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ses Hızı Ne Kadardır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ses Hızı Ne Kadardır

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap:
  Ses Hızı hakkında bilgi  Başlığın diğer anlamları için Ses sayfasına bakınız

  Ses hızı havada, deniz seviyesinde ve 21 °C sıcaklıkta 343.2 m/s (343.2 metre/saniye) (yaklaşık 1224 km/saat) olarak alınır.

  Ses hızı frekansa bağlı olarak değişmez, her frekansta ses aynı hızda gider.

  Havanın sıcaklık, yoğunluk durumuna göre sesin yayılma hızı değişir. Soğuk havada ses hızı azalır. Ses sıcak havadan soğuk havaya geçerken yayılma doğrultusunu değiştirir.
  Sesin havadaki hızı yaklaşık olarak şu formülle hesaplanabilir
  ses hizi.png
  Formüldeki (theta) sıcaklığın derece santigrad (°C) cinsinden ifadesidir.

  Herhangi bir alanda, rüzgâr arkadan eserse ses zemine doğru yönlenir. Rüzgar önden eserse, ses zeminden yukarı doğru yönlenir. Gündüz, zemin ısındığı için ses dalgaları ısı etkisi nedeniyle yukarı doğru yönelir. Gece, zemin soğuduğu için ses dalgaları daha uzağa gidecektir ve aşağıya doğru yönelir.

  Denizde suyun yapısı yansıtıcı bir yüzey oluşturmaktadır. Bu nedenle denizde ses sakin bir ortamda 4-5 km. kadar uzağa gidebilir.

  Hareketli ses kaynağının hızı, sesin yayılma hızını geçince, ses, patlama sesi olarak duyulur. Bu durumda dalga ışın gibi konik bir alana yayılır ve şok dalgaları olarak isimlendirilir. Böyle durumlarda sesin yayılma hızının kaynağın yayılma hızına oranına Mach sayısı denir. Ses hızını ilk geçen insan Chuck Yeager olmuştur
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi