Çok Gezen Mi Bilir, çok Okuyan Mı?

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çok Gezen Mi Bilir, çok Okuyan Mı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çok Gezen Mi Bilir, çok Okuyan Mı?

 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: çok gezen çünkü çok gezen gezdiği yerler hakkında bilgi edinir 3. 3
  Asel
  Özel Üye
  Çok Gezen Mi Bilir, çok Okuyan Mı?

  Çok Gezen Mi Bilir, çok Okuyan Mı Münazara


  Çok Gezen insanlar bizzat hayatla iç içe olur.

  İnsan okuduklarını unutur , ama yaşadığını unutmaz.

  Çok Gezen bilgiyi bizzat yerinde görür ve öğrenir. Görmek başkadır. Gezerek öğrenmek birçok duyuya hitap ettiği için daha kalıcıdır.

  Kitaptan okumak teorik bilgidir, gezmek ise bizzat pratik bir bilgidir ve en kalıcı öğrenme bizzat yaparak yaşayarak öğrenmedir. Keşfetmek, keşfedileni okumaktan daha yararlıdır, daha akılda kalıcıdır.

  Münazara yarışması sırasında biraz rakibe zorluk çıkaracak ve rakibin tezini çürütecek bir yaklaşımda bulunacak olursak okuyan insan sadece okuduğuyla kalır ve okuduğu şeyle ilgili bir fikir edinebilir ama gezen bir insan uygulamalı olarak öğrenir yani bizzat yaşar diyebiliriz ve böylece rakibe bir zorluk çıkarabiliriz.

  Çok gezen kişiler farklı insan ve kültürlerle tanışıp bilgi haznelerini büyültürler.

  Taraflardan diğeri Çok Okuyan Daha Çok Bilir tezini savunacak. Bunun için hangi argümanları ortaya koyabilir bakalım ;

  Münazarada önemli bir konu savunma yapmaktır. Ne kadar iyi savunma yaparsanız , karşı tarafa ne kadar az fırsat verirseniz ve ne kadar kuvvetli argüman geliştirirseniz o kadar iyi olacaktır.

  Çok okuyan daha çok bilir başlığını savunan takım örnek olarak şu tezleri sunabilir ;

  Ansiklopediyi açıp bir anda dünyanın öbür ucundaki bilgilere bile ulaşılabilir , işte bu yüzden insan ne kadar gezerse gezsin okumakla edindiği bilgileri edinemez, buna ömrü yetmez ki.

  Kitaplardaki birçok bilgiye ulaşmak daha kolay olduğu halde gezmek uzun bir zaman alan ve her zaman mümkün olmayan bir durumdur. Bu nedenle gezmeden de iyi bilmek ve iyi öğrenmek mümkündür.

  Gezmek yerine okursak kısa zamanda çok bilgiye sahip olabiliriz ve bunlar kitaptan silinmez, unutursak bile yine açıp okuyabiliriz. Ama gezilen yerler unutulabilir.

  Teorik bilgileri sadece ve sadece okumakla elde edebiliriz, okumadan gezmenin de bir faydası olmayacaktır.

  Okumanın getirdiği hayal gücünü gezilen yerleri gören gözler ve klavuzlarlar bile oluşturamaz. İnsan sonuçta ne kadar çok yeri gezsede hep bi yerler eksik kalacaktır. Fakat insan okumayla gitmeyi hayal bile etmenin zor olduğu bir yer hakkından çok önemli bilgilere sahip olabilir.

  Gezilen yerler hakkında okumadan nasıl bilgi alınabilir ?
 4. 4
  Ziyaretçi
  Bence çok gezen bilir çünkü gezerek görürler ve bilgi edinirler.

 5. 5
  Ziyaretçi
  OKUYAN DAHA ÇOK BİLİR
  Ben çok okuyan bilir şeklinde görüşümü açıklamak istiyorum Ansiklopediyi açıp bir anda dünyanın öbür ucundaki bilgilere bile ulaşabilirim,işte bu yüzden diyorum ki insan ne kadar gezerse gezsin okumakla edindiği bilgileri edinemez,buna ömrü yetmez ki..Bence bu konu sadece edindiğimiz bilgilerin akılda kalıp kalmamasıyla ilgili..gezen kişi bir daha gördüğünü unutmaz ama okuyan çabuk unutabilir,TABİ BU DA KİŞİNİN HAFIZASINA BAĞLI BİR MESELE..

  Çok okuyan bilir çünkü insan hayatının ancak 50 yılını gezerek gecirebilir ve bu işin maliyeti yüksek olduğu için bunu ne kadar yapabilir bilemem ayrıca gezdiğimiz yeri kayıt altına alma zorunlulumuz var yoksa akıl kağıt degilidir gezi yerini de birgün unutabliriz ama biz okursak kısa zamanda çok bilgiye sahip olabiliriz ve bunlar silinecek değilidir yani kitaptan silinmez, unutursak bile yine açıp okuyabiliriz diye düşünüyorum saygılarımla....

  Bence önemli olan "En çok bilme" değil "iyi bilmedir", iyi bilmeyi de teoriyi ve pratiği birleştirerek elde edebiliriz. Peki sırf teori ile veya sırf pratik ile başarıya ulaşlımaz mı? 'Ulaşılır' en üst kariyer basamağına bile çıkılır, ama buna rağmen bir eksik vardır, benim düşünceme göre.

  Not: Düşünce bilme değildir.

  Okuduğunu yaşayan . Yaşadığını hisseden bilir. Yaşamak ve hissetmek. Algılamadığımız unsurlar ister görsel ister düşünsel olsun bu algıladıklarımız nispeten bizde eğer bir heyecan bir şevk bir fikir oluşturuyorsa öğreniyoruz demektir. Herkes aynı şeyi algılamaz ve hissetmez. Bu yüzden gezen mi yoksa okuyan mı sorusu sık sorulan bir sorudur.


  Çok okuyan daha çok bilir başlığını savunan takım örnek olarak şu tezleri sunabilir ;

  Ansiklopediyi açıp bir anda dünyanın öbür ucundaki bilgilere bile ulaşılabilir , işte bu yüzden insan ne kadar gezerse gezsin okumakla edindiği bilgileri edinemez, buna ömrü yetmez ki.

  Kitaplardaki birçok bilgiye ulaşmak daha kolay olduğu halde gezmek uzun bir zaman alan ve her zaman mümkün olmayan bir durumdur. Bu nedenle gezmeden de iyi bilmek ve iyi öğrenmek mümkündür.

  Gezmek yerine okursak kısa zamanda çok bilgiye sahip olabiliriz ve bunlar kitaptan silinmez, unutursak bile yine açıp okuyabiliriz. Ama gezilen yerler unutulabilir.

  Teorik bilgileri sadece ve sadece okumakla elde edebiliriz, okumadan gezmenin de bir faydası olmayacaktır.

  Okumanın getirdiği hayal gücünü gezilen yerleri gören gözler ve klavuzlarlar bile oluşturamaz. İnsan sonuçta ne kadar çok yeri gezse de hep bi yerler eksik kalacaktır. Fakat insan okumayla gitmeyi hayal bile etmenin zor olduğu bir yer hakkından çok önemli bilgilere sahip olabilir.
  Bilgi edinmenin çok çeşitli yolları var. Bunlardan ilki ve belki maddi anlamda da en ucuzu ve en ulaşılabilir yolu kitaplardır.Kitaplar ayrı birer dünya açar önünüzde. Dünyanın belki de hiç gidemeyeceğiniz ülkelerine evinizde, koltuğunuzda kitabınızı okurken gitmenizi sağlar ilk başta.Hatta bazı kitaplar o yerleri o kadar iyi tasvir eder ki gözünüzün önünde canlanıverir. Bazen kokuları bile alabilir burnunuz, sesleri işitebilirsiniz, tasvir edilen yemeklerin tadını hissedebilirsiniz. Tabi bu o kitabın yazarının maharetidir aslında. Resimler varsa kitapta gözünüzde canlandırılması zor olan yerleri görmeniz mümkündür.Eskiden insanların seyahat etmesi daha zorken ve çok zaman alırken hatta güvenilir olmadığı için yollar seyahat edemezken ellerinde olan tek kaynakmış kitaplar. Matbaanın olmadığı dönemlerde daha da zormuş tabi bilgiye ulaşmak. Bazen ne kadar şanslı olduğumuzu unutuyoruz. Artık kitapları bırakın elimizde internet gibi bir kaynak var. Doğru kullanıldığında bilgi çöplüğüne girmeden doğru bilgiye ulaşmanızı ve kısa sürede ulaşmanızı sağlayan, okuyabileceğiniz yazılar, bakabileceğiniz resimler, filmler. Yeter ki araştırın ve en önemlisi içinizde bilgi açlığı olsun.
  İnsanın hayatta çok şeyi öğrenmesi lazım,bunun için de gezmeye ömrü yetmez hatta dünya nüfusuna göre herkes zengin olmadığı için tahmini olarak %70 insanlar bilgisiz kalır,çünkü gezerek öğrenmek için aynı zamanda maddiyat da önemlidir.Bilgi insana her yaşta lazımdır.Ergenlik çağına giren bir kişinin olgunlaşma sürecine girdiği için aynı zamanda da artık çoğu konuda bilgi sahibi olması gerekir.Peki ömrü yeter mi ? Parası yoksa öğrenebilir mi ? Gittiği yerler yabancı olucak uyum sağlayabilir mi ? Hepsi için okuyup öğrenmek gerekir.Aynı zamanda ergen bir şahıs bu kadar gezebilir mi? Gezerek bilmenin temeki,okuyarak bilmektir.
  Bu iki taraf ders içerisinde tartıştıkları konunun sonucuna ulaşamazlar haliyle. Bu seferde iki grup hayat tecrübelerini paylaşırlar. Mesela çok gezen tarafta olan biri hayvanat bahçesinde zürafanın dışkısının ne kadar büyük olduğunu gördüğünü ve bunun asla kitaplarda yazmayacağını söyler. Bunun üzerine karşı gruptan biri bunun kitaplarda bulunabileceğini; ancak gereksiz bir bilgi olduğu için zor bulunabileceğini söyler ve ekler "Dışkılara çok meraklıysan lağımcı olabilirsin" der. Buradan da olay sözlü sataşmalı bir kavgaya döner.

  Sonuç olarak ders biter ve öğretmen hiç bir şeyi açıklığa kavuşturmaz. Tenefüste de kavga falan çıkar boktan yere sınıfın huzuru kaçar. Neymiş efendim çok gezenmiymiş çok okuyanmıymış. En azından sınıfın öğretmeni "Arkadaşlar ikisini de yapan en iyi bilir. Mesela Japonlar ilk önce ziyaret edecekleri yer hakkında kitaplar okur sonra da orayı ziyarete giderler. Ben sizin bu konu hakkında ne düşündüğünüzü öğrenmek istedim iki gruba da teşekkür ederim" demelidir ki "Dışkılara meraklıysan lağımcı olabilirsin" diyen ben, sınıfın en güçlü çocuğu tarafından sopa yemesin. Kalın sağlıcakla...  SÖZLER:
  Okuma ihtiyacı barut gibidir, bir kere tutuşunca artık sönmez. (Victor Hugo)
  Okuma zevkini kazanmayanın öğrenimi yarıda kalmıştır. (P. Peacut)
  Okuma zevkini, Hindistan'ın hazinelerine değişmem. (E. Gıbbon)
  Okumak bir deva, anlamak bir şifadır. (R. Necdet Evrimer)
  Okumak bir insanı doldurur, insanlarla konuşmak hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır. (Bacon)
  Okumak gıdadır, okuyan insanlık bilen insanlıktır. (V. Hugo)
  Okumasını bilirsen, her insanın bir kitap olduğunu göreceksin. (W. E. Channing)
  Okumayı sevmek, hayattaki can sıkıcı saatleri güzel saatlerle değiştirmektir. (Montesquieu)
  Okunacak en büyük kitap insandır. (Hacı Bektaş Veli)
  Okunu hedeften öteye atan okçu, okunu hedefe ulaştıramayan okçudan daha başarılı sayılmaz. (Montaigne)
  Okuyabilirseniz her insan bir kitaptır. (W. Ellery Channing)
  Okuyan insan fenalığa vakit bulamaz.


  SORULAR:
  1. Gezilen yerler hakkında okumadan nasıl bilgi alınabilir?
  2. Okumadan gezen, gezeceği yeri nereden bilir?
  3. Gezen insan nereleri gezer?
  4. Seyahat esnasında ne kadar zamana ihtiyacı vardır?
  5. Gezdiği yerler hakkında enformasyon açısından okumadan ne kadar derinleşebilir?
  6. Okuyan bir insan neleri okur?
  7. Okuduklarının hayata olan etkisi ne kadar güçlüdür?
  8. Okuma esnasında ne kadar zamana ihtiyacı vardır?
  9. Hayattaki her konuyu gezerek nasıl öğrenebilirsiniz?Örneğin; Hukuk, psikoloji ,matematik , din ,edebiyat , tıp ve benzeri bilim dallarını her yönü ile ve detaylı bir şekilde gezerek nasıl öğrenebilirsiniz?

  NOT:BEĞENDİĞİM TÜM KAYNAKLARDAN ALINTI YAPTIM İNŞALLAH BEĞENİRSİNİZ. :)
  DEFNE UZUN

 6. 6
  Ziyaretçi
  Bencede en çok okuyan bilir. Ödevime yardım etiğiniz için teşekküler

 7. 7
  Ziyaretçi
  münazaram için çok yaradı teşekkr ederim

 8. 8
  Ziyaretçi
  bence çok güzel bir site site yöneticilerine çok tsk ederim

 9. 9
  Ziyaretçi
  Bence de çok okuyan bilir. 8 aralık pazartesi günü bunu tartışacağız.

  (Bugün 3 aralık 2014)

  Ben çok okuyanların tarafındayım eğer okuyamazsan nereyi gezdiğini bilirmisin

  Teşekkür ederim

 10. 10
  Ziyaretçi
  Bence çok gezen bilir çünkü kağıt parçacıklarından akılda kalıcı değildir ama görüntü istesen ölüme kadar unutamassın

 11. 11
  Ziyaretçi

  Çok gezen bilmez . Çünkü maddi durumu yoksa gezemez AMA okuyanın maddi durumu yoksa arkadaşlarından ödünç alabilir Kütüphanelerden ödünç alabilir.

 12. 12
  Ziyaretçi
  bence çok okuyan bilir neden diye soarsanız gezerek biliyor olsa idik okumazdık .Bence okuyan bilir

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
çok gezen mi bilir çok okuyan mı açıklaması,  çok gezen mi bilir çok okuyan mı,  çok gezen mi bilir çok okuyan mı kompozisyon,  çok okuyan bilir,  çok gezen bilir çünkü
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi