Atatürk ilke Ve inkılaplarının Basın özgürlüğü ile ilişkisi Nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Atatürk ilke Ve inkılaplarının Basın özgürlüğü ile ilişkisi Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Atatürk ilke Ve inkılaplarının Basın özgürlüğü ile ilişkisi Nedir

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Atatürk Ilke Ve Inkılaplarının Basın özgürlüğü Ile Ilişkisi Nedir

  Atatürk İlke Ve İnkilapları basın özgürlüğü nedir?


  ATATÜRK ILKELERININ OLUSTUGU ORTAM
  Her düsünce sistemi belli bir ortam içinde gelisir ve olgunlasir.Atatürk ilkeleri de XIX.yüzyilin sonu,Osmanli Devleti’nin içinde bulundugu kosullar içinde belirmeye basladi. XIX.yüzyil sonu,Osmanli Devleti’nin dagilmaya basladigi dönemdir.Milliyetçilik fikirlerinin Sonucu tüm balkan milletleri ayaklanmis, ödenemeyen borçlar,ekonomik bagimliligi getirmistir.Osmanli Devleti’ni dagilmaktan kurtarmak amaciyla önce “Osmanlicilik” daha sonra “Islamcilik”(Panislamizm) etrafinda birlesme çabalari da sonuç vermemistir.

  1876da mesrutiyet ilan edilerek ,halkin da yönetime katilmasi saglanmisti.Ancak, mesrutiyet dönemi uzun sürmemisti.Bu ortam içinde yetisen Atatürk, tüm bu girisimlerden sonuç alinamayinca, baska çözüm yollari düsünmeye yönelmistir.

  Atatürk’ün bu konularda en gerçekçi teshisi, millet egemenligine dayanmayan bir yöntemin mevcut sorunlari çözemeyecegi olmustur.Bu gerçegi çok iyi kavrayan Atatürk, uygulamada da bunun en güzel örnegini, Milli Mücadele’yi millete mal ederek kazanmasi ile göstermistir. En zor anlarda dahi tüm kararlarin TBMM’nde görüsülmesini saglayarak basariya ulasti.Böylece, milli egemenligine dayali bir Türk devleti kurdu.Milli egemenlik, milliyetçilik de beraberinde Cumhuriyetçilik ve Laiklik ilkelerini getirdi.Türk milletinin gerçeklestirdigi bu yeni yönetim her alanda gelismeyi ve güçlenmeyi hedef aldigindan diger ilkelerin de ortaya çikisina zemin hazirladi.

  Bu ilkeler Atatürk’ün, yasadigi ortamdaki olaylari akil yoluyla degerlendirmesi ve tarih bilinciyle yorumlamasi sonucu olustu.

  ATATÜRK ILKELERININ AMACI

  Akla, bilime ve insan sevgisine dayanan Atatürk ilkelerinin amaci; Türk milletinin, aklin ve bilimin öncülügünde en medeni ve refah düzeyi yüksek bir millet olarak varligini devam ettirmektir

  Atatürk,”…yurdumuzu en mamur ve medeni bir seviyeye çikaracagiz; milletimizi en genis refah vasita ve kaynaklarina sahip kilacagiz; milli kültürümüzü muasir medeniyet seviyesinin üstüne çikaracagiz.” Demekle bu ilkelerin tasidigi amaci ifade etmektedir.

  ATATÜRK ILKELERININ ORTAK ÖZELLIKLERI

  Atatürk ilkeleri ilk bakista birbirinden farkli gibi görünürse de, gerçekte bir bütünü olusturan ilkelerdir. Çünkü, her biri bir digerinin devami ve zorunlu sonucudur. Bu ilkelerin ne gibi ortak özellikler tasidigina bakacak olursak; birinci ortak yönü, Türk milletinin, milli egemenligine hakim olarak, sosyal, ekonomik, kültürel alanlarda modern bir toplum olma, çagi yakalama ihtiyacidir. Bu itici güç, kendini önce milliyetçilik olarak gösterdi. Milliyetçilik ise, diger ilkelerin olusmasinda temel oldu.

  Inkilaplarin gerçeklestirilmesinde görüldügü gibi bu ilkeler, sadece bir ideal olarak kalmamis; siyasi, sosyal, hukuki ve ekonomik alanlarda uygulamaya konularak, basarili sonuçlar alinmistir.

  Atatürk ilkelerinin bir diger ortak özelligi de, her birinin akil ve bilime dayanmis olmasidir.

  1-CUMHURIYETÇILIK

  Atatürkçü düsünce sisteminin temel ilkelerinin basinda cumhuriyetçilik ilkesi gelmektedir.

  Bir devlet sekli olan cumhuriyet yönetimi ; devlet baskaninin belli süre için seçilerek is basina gelmesidir. Bu yönüyle cumhuriyet, monarsiden ayrilmaktadir. Seçme ve seçilme hakkinin tüm vatandaslara taninmasi ile gerçek cumhuriyet tam anlami ile kurulmustur.

  Osmanli Devleti’nde son söz kesinlikle padisaha aitti. Bu sekilde bir yönetimin sakincalari yasanilan olaylardan da anlasilmaktadir. Atatürk, halkin kendi kendini yönetmesi demek olan demokrasiyi kabul ediyordu. Demokrasiyi gerçeklestirmek ise, cumhuriyetle mümkün olabilirdi. Atatürk “Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemi devlet sekli demektir.”diyordu.

  Tarihte, bir çok cumhuriyet yönetimi ortaya çikmissa da, hiç biri günümüzdeki cumhuriyet sistemine benzemektedir.Atatürk’ün, cumhuriyet ilkesi demokrasiye çok önem vermektedir. Bu nedenle, cumhuriyet anlayisi, diger yönetim anlayislarindan farklidir. Buna göre “Cumhuriyette son söz millet tarafindan seçilmis meclisindir. Millet adina bütün kanunlari o yapar. Hükümete güven oyu verir veya onu düsürür. Millet vekillerinden memnun olmazsa belirli zamanlar sonunda baskanlarini seçer. Millet egemenligini, devlet idaresine katilmak ancak zamaninda oyunu kullanmakla saglar.Buna göre cumhuriyet bütün özellikleriyle demokratiktir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi