Selin Zararlarının Azaltılması için Alınması Gereken önlemler Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Selin Zararlarının Azaltılması için Alınması Gereken önlemler Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Selin Zararlarının Azaltılması Için Alınması Gereken Önlemler

  SELDEN ÖNCE

  1 Radyo ve TV de yayınlanacak olan olası sel koşullarına ait uyarı terimlerini bilin.
  2 Pişirilmeye yada soğukta saklamaya gereksinim duymayan bir miktar gıda depolayın. Temiz ve kapalı kaplarda içme suyu bulundurun. Elektrik gücünüzün, gaz ve su hizmetlerinin kesilebileceğini hatırlayın. Önerilen olağanüstü durum malzemeler için kontrol listeleri bölümüne baş vurun.
  3 Portatif, pille çalışan bir radyo, olağanüstü durum pişirme teçhizatı ve çalışır durumda el feneri bulundurun; yedek pilleri unutmayın. İlkyardım malzemelerini ve ailenizin gereksinim duyabileceği ilaçları hazırda bulundurun.
  4 Sel basabilecek bir arazide yaşıyorsanız, bulunduğunuz çevrede selin ortalama yüksekliğinin ne olabileceğini öğrenmeye çalışın.
  5 Bölgenizdeki bentleri saptayın Başkaları üstesinden gelemezse başınıza neler gelebileceğinden haberdar olun Yerel olağanüstü durum eylem planlarına vakıf olun.
  6 Birlikte bulunduğunuz insanların sel tahliye yollarını ve nerede sığınak bulunabileceğini öğrenin Tahliye için hazırlıklı olun.
  7 Yakındaki çaylar ve bentlere göre mülkünüzün yüksekliğini bilin böylece sel yükselmeleri beklendiğinde evinizin ve mülkünüzün etkilenip etkilenmeyeceğini bilirsiniz.
  8 Sel sigortası kapsamını görüşmek üzere sigorta ajansınız veya yerel yönetim ile temas kurun Normal olarak ev sahiplerine sigorta poliçelerinde sel kayıpları kapsam dışındadır Sel sigortası bazı yerleşim birimlerinde Ulusal Sel Sigorta Programı çerçevesinde geçerlidir Biran önce kapsama dahil olun.

  KUVVETLİ YAĞMUR SIRASINDA VE SONRASINDA

  1 Kuvvetli yağmurda, özellikle seylapa karşı uyanık olun Eğer herhangi bir seylap olasılığı sezerseniz, hemen daha emin bir yere gidin Yer değiştirmek için talimat beklemeyin.
  2 Yerel yönetiminiz ve olağanüstü durum yöneticileri tarafından radyo ve TV de verilebilecek bilgi ve talimatları dinleyin.
  3 Kum torbalarını ve diğer koruyucu malzemeyi sel derinliğine bağlı olarak yerlerine koyun Suyu bodrum yada zemin katından uzak tutmak için evinizin dış cephe duvarları çevresine kum torbaları yığmayın Sel sularının evinize ulaşmasını önlemek için, kum torbalarını dış duvarlardan uzağa koyun.
  4 Eğer bulunduğunuz yeri tahliye etmeniz bildirildi ise:
  Terk etmeden önce evinizin güvenliğini sağlayın Eğer zamanınız varsa ve yerel yetkililerden diğer talimatlar alınmadıysa, çöp kovaları bahçe teçhizatı ve döşemesi gibi açık havada kullanılan eşyayı içeriye alın yada güvenli bir biçimde bağlayın Temel gereksinim maddelerini ve döşemeyi evinizin üst katlarına taşıyın; kapı ve pencereleri kilitleyin Selle kaplı yollar tarafından mahsur kalmaktan kaçınmak için evinizi yeterince erken terk edin Sellerle sürüklenmiş yollar ve köprülerden ve sel suları tarafından süpürülmüş yada kaplanmış olabilecek çaylara paralel pek çok yol ve diğer akıntı kanallarından haberdar olun Evi tahliye ettiğinizi bildirir bir notu yetkilinin bulabileceği bir yere bırakın

  SELDEN SONRA

  1Yapabileceğiniz yetkililer tarafından söylenmedikçe,afet bölgesine uğramayın
  2 Sel sigortanız varsa, kayıplarınız olduğunu sigorta ajansınıza bildirin
  3 Tıbbi bakımın ve yerleşim, yiyecek ve giyecek ile diğer şeyler gibi yardımın bulunabileceği yerler hakkında verilebilecek bilgi ve talimatlar için radyo ve TV de arama yapın
  4 Sel suları birinci katın üzerinde ise evinize girmeyin; binanın girilmeye güvenceli olup olmadığını bilemezsiniz
  5 Binaları kontrol etmek için pilli fenerler veya el fenerleri kullanın Ancak binada gaz sızıntısı olduğunu düşünüyorsanız, herhangi bir türde ışık kullanmayın Işığın kendisi bir patlamanın tetiği olabilir!!!
  6 Sel kapıların şişerek sıkışmasına yol açmış olabilir Şişen kapılar, biriken çamur yada tümsekleşmiş döşeme nedeniyle giriş zorlaştırdığında bir pencere veya diğer açık yerden girmeye çalışın
  7 Herhangi bir suyu kullanmadan önce yerel sivil savunma veya olağanüstü durum yönetimiyle mutabık olun Su kaynakları sel nedeniyle kirlenmiş olabilir
  8 Sel sularının temas ettiği yiyecekleri tüketmeyin
  9 Islak yerlerde elektrikli teçhizatı kullanmayın
  10 Gaz şirketlerinden evinizi sızıntıya karşı kontrol etmelerini ve sonra gaz pompalamalarını isteyin
  11 Bodrum/ zemin katınız sel suyu ile doluysa derece derece pompalayarak (ortalama günde 1/3 miktarda su) boşaltın, böylece hasarın önüne geçebilirsiniz Çevredeki toprak hala su altındayken bodrum/zemin katındaki su pompalanırsa duvarlar çökebilir ve döşeme eğrilip bükülebilir
  12 Bozulmuş yardımcı hatları yetkililere bildirin
  13 Önceden sel ile kaplı alanlarda zehirli yılanlara karşı dikkatli olun.
 3. 3
  Ziyaretçi
  sağolun proje ödevim vardı allah razı olsun+ Yorum Gönder
selin zararlarının azaltılması için alınması gereken önlemler,  selin zararlarını azaltmak için alınacak önlemler,  zararlarının azaltılması için alınması gereken önlemler nelerdir Açıklayınız
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi