Pas Nedir Nasıl oluşur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Pas Nedir Nasıl oluşur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Pas Nedir Nasıl oluşur

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Pas Nedir Nasıl oluşur

  Pas Hakkında Bilgi

  Pas nedir?

  Demirin nemli ve karbondioksitli havada meydana getirdiği oksitli, hidroksitli ve karbonatlı bileşiklerinin bir karışımı. Nemsiz ortamda demir oksitlediğinde, üzerinde koruyucu özelliğe sahip bir tabaka hasıl olur. Bu tabaka nemi gördüğü zaman pas halini alır. Pas, demiri kaplamaz ve dökülür. Alttan çıkan demir yine aynı şartlarda paslanarak bozulur. Senede,

  takriben yirmi milyon ton demirin paslanarak harap olduğu hesaplanmaktadır. Demirin paslanmasının önüne geçmek için demiri, minyum, bezir yağı, yağlı boya gibi koruyucu maddelerle kaplamak veya nemsiz kuru ortamda bulundurmak gerekirpas

  Sözlükte "pas" ne demek?

  1. Su içinde ve nemli havada metallerin, özellikle demirin yüzeyinde oksitlenme sonucunda oluşan madde; kimi top oyunlarında oyunculardan birinin topu başkasına geçirmesi.
  2. Genellikle midenin bozulmasından ötürü dilin üzerinde oluşan beyaz tabaka, bar (ii3) ; kimi iskambil oyunlarında sırası kendisine gelen oyuncunun oyuna o elde katılmayacağını belirtir.
  3. Kimi asalak mantarların çeşitli bitkilerde oluşturduğu portakal sarısı ya da kahverengi lekeler; bu lekelerden ileri gelen bitki hastalığı.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi