Bilgisayar Virüslerinden Korunma Yolları Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bilgisayar Virüslerinden Korunma Yolları Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bilgisayar Virüslerinden Korunma Yolları Nelerdir

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Bilgisayar Virüslerinden Korunma Yolları Nelerdir

  Bilgisayar Virüslerinden Korunma Yolları Hakkında Bilgi


  Virüslere karsi en güvenli bilgisayar, fisi çekilmis bilgisayardir. Yukaridaki söz virüslere karsi alinabilecek önlemler konusunda çok ciddi bir gerçegi gösteriyor. Çünkü virüslere karsi korunmak için aldiginiz antivirüs programlari gerçek bir koruma saglayamiyor. Nedeni de her yeni anti-virüs programinin ardindan bir o kadar yeni virüs programlari üretiyor. Dolayisiyla hiçbir zaman tam güvende sayilmazsiniz. Ancak yine de alinacak bazi önlemler yok degil. Bunlardan ilki, birçok sistemde bulunan ve BIOS içinde yer alan “boot sektör virüs protection” seçenegini “enabled” yapmaktir. Bir program yüklenirken boot sektöre kayit yapmak istediginde bu uyari sistemi devreye girer ve islemi durdurur. Sonra kullaniciyi uyarir, durdurulan islemin dev!!!!! izin verilip verilmedigini sorar. Yapilan islemin ne oldugunu biliyorsaniz sorun yok, evet için Y’ye basin. Eger islemden haberdar degilseniz hemen hayir için N’ye basiniz. Ikinci koruma olarak da bellege yerlesik olarak çalisan programlardan olan GUARD.COM disket sürücüyle takilan her disketi tarayarak, virüslü disket için sizi uyarir. Son olarak da, elinizde en güzel antivirüs programlarini bulundurmak virüslere karsi korunmanin en etkili yoludur. Bunun için anti-virüs programlari satan firmalardan düzenli olarak yeni sürümlerini edinin. Yeni anti-virüs programlarini sisteminize kurun ve taktiginiz her disketi önceden mutlaka virüs temizlendiginden mutlaka emin olun.


  BIR BILGISAYARDA VIRÜS OLDUGUNUN BELIRTILERI :

  Program yüklemeleri normalden daha fazla zaman alir.
  Disk alanlari hizla azalir.
  Bozuk sektör sayisi sürekli artar.
  Mevcut RAM sürekli olarak olarak azalir.
  Programlarin normal çalismalari bozulur.
  Program içinde daha önceden olmayan hatalarla karsilasilir.
  Kendilerine ait olmayan hata mesajlari görüntülerler.
  Ekranda ilginç sekiller ve karakterler olusur.
  Dosyalar kaybolur.
  Dosyaya ait bilgiler degisir. (ad,uzanti,tarih gibi).
  Nasil olustugu bilinmeyen dosya ve dizinler belirir.

  ViRÜSLER VE KORUNMA YOLLARI

  Virüsler çogu bilgisayar kullanicisinin korkulu rüyasidir. Ama dogru yöntemleri kullanarak bunun üstesinden gelebilirsiniz.

  Virüsler genellikle alti farkli tiptedir.

  Boot Sektör Virüsleri: Eskiden birçok virüs özellikle boot sektörü etkileyen cinstendi. Ama disket kullaniminin azalmasinin ardindan bu tür virüslerde azaldi. Pc boot edildiginde kendisini hard diskinizin boot sektörüne yazan bu virüsler, pc\'nizi baslatinca aktif oluyor ve böylece baska disketler baska sistemlere bulasabiliyor.

  Dosya Virüsleri: Adinda anlasilacagi gibi bu virüsler bulastiklari sistemde kendileri .exe ve .com dosyalarinin içinde saklanirlar. Daha sonrada diger dosyalara bulasirlar. Command com dosyasi Windows 98 ve ME isletim sisteminde 93K\'dir. Bu dosyaniz normalden büyükse süphelenmenizde fayda vardir.

  Polimorfik Virüsler: Bu tip virüsler, dosyalara zarar verdiklerinde görünümlerini de degistirebiliyorlar. Teshislerini zorlastirmak amaciyla, bir sifreleme yöntemi kullanirlar. Bu sayede kendilerini tarama programlarindan gizleyebilirler. Her saldiridan sonra mutasyona ugrayip arkalarinda hiç iz birakmiyorlar.

  isini iyi Bilen Virüsler: Kendilerini hafizaya yerlestirdikten sonra, diskinizin ona ulasma firsatini ortadan kaldiriyorlar. Bu sayede anti-virüs programlari bunlara ulasamiyor. Ancak saldirdiklari dosyanin sadece büyüklügüyle oynuyorlar. Mesela Command.com dosyasinin...

  Çok parçali Virüsler: En tehlikeli virüsler bunlardir diyebiliriz. Hem boot sektörde hem de harddisk üzerinde ve farkli yerlerde faaliyete geçebilen bu virüsler, hem de polimorfik yöntemleri de kullanirlar.

  Makro Virüsler: Bu virüsler özellikle Microsoft Word ve bunun gibi office uygulama dosyalariyla yayilirlar. Bu aralar virüsçüler bu Word makrolarini kullanmayi çok seviyorlar haberiniz olsun.

  Bios Virüsleri: Son zamanlarda en çok duyulan ve tahribati açisindan da ele alinmasi gereken bir virüs türü. Bu virüs bulastigi bilgisayarin bios\'unu tamamen kullanilamaz hale getirirler. Bu durumu düzeltmek için yeniden bir bios yazilabilir ancak yazilamadigi durumlarda anakart degisimi gerekir. Bu virüsler ayni zamanda bir harddiski de kullanilamaz hale getirebilirler. Mesela Chernobil virüsü bu tip virüstür ve dünya çapinda etkili olmus ve milyarlarca dolar zarara neden olmustur....

  ViRÜSLERDEN KORUNMA YOLLARI

  1- Yazma korumali disketleri paylasmayin. Çünkü bu tarz disketler virüs bulastirmanin en basit yoludur.

  2- Anti-Virus programlari kullanin.

  3- Anti-Virus programinizi sürekli güncelleyin. Çünkü anti-virüs programlari da kendilerini sürekli olarak yeni virüslere karsi aktif hale getirirler. Anti-virüs yazilim sirketleri bu güncellemelerini sürekli yapar siz de yapin.

  4- Baskalarindan aldiginiz word makrolarinizi devre disi birakin.

  5- Mutlaka bir virüs boot disketi olusturun. Böylece makinenize virüs bulasirsa bu temiz disketle açip makinenizi kurtarabilirsiniz. Bu disketi kullandiginiz anti-virüs programiyla olusturabilirsiniz.

  6- Tanimadiginiz kisiler tarafindan size gönderilen ve ek dosyasi bulunan e-mailleri okumayin. Ancak illaki okumaniz gerekiyorsa ilk önce virüs testinden geçirin.

  7- Internet'ten download edeceginiz her dosyaya virüs testi uygulayin.

  Etiketler: anakart boot bulasan virusu temizleme, anakart virüs temizleme yolları, antivirüs korunma yolları, bilgisayar virüslerin genel özellikleri ve korunma, bilgisayara bulaşan virüsleri silme, bilgisayara virüs nasıl girer, bilgisayarı virusten temizleme yolları, bilgisayarımda virüsleri silme disketten, bios virüs silme, bios virus sil, biosa bulaşan virüsü temizleme, biosa bulaşan virüsler, biosa bulaşan virüsleri silme, biosa bulaşan virüsleri silme programı, biosa virus nasıl girer, biosta virüs, biostaki virüs nasıl temizlenir, biostan virüs taraması yapmak, boot sektör korumasını aktifleştirmek, boot sektör virüsü temizlemek, boot içinden virüs temizleme, bılgısayarımı vırusten temızleme, command virüsü, diskete yüklenebilen virüs programı, en etkili virüsten koruma, en etkili virüsten korunma, harddisk virüs, harddiske bulaşan virüsler, harddiske bulaşmış virüs, harddiski virus koruma, harddiske bulaşan virüsü, kendı kendıne yuklenen antı vırıs programı, kısa yolla telefona virüsten temizleme, pc de virüsten koruma, pc virüslerden koruma, pc virüslerinde koruma yolları, pc virüsten koruma programı, pc yi virüsten koruma yolları, pc,y, virüsten koruma programı, pcyi virüsten koruma yolları  Virüslerden korunma yolları nelerdir?

  En iyi korunma yolu, şüpheli programları, güvenmediğiniz internet sitelerinden aldığınız programları hemen kontrol etmeden çalıştırmamak. Dışarıdan bir program aldığınızda "MUTLAKA BİR VİRUS TARAYICI İLE" kontrol edin.

  Ancak, bu korunma önlemi de yetmeyebilir. Virüsler yanında, çalıştırdığınızda bilgisayarınızın önemli dosyalarını silen, disklerinizi formatlamaya çalışan ve ilk anda yararlı gibi görünen (söz gelimi ilk anda bir oyun programı olduğunu sanırsınız) programlar da var. Bu programlar, genellikle, illegal programların bulundugu birtakım kontrolsüz FTP sitelerinde, web sitelerinde bulunmaktadır. Bu tip programların dağıtıldığı önemli yerlerden biri de haber gruplarıdır (usenet news). Aldığınız bir mailin sonuna eklenen ve "lütfen ilişikteki kısa programı çalıştırın, size çok güzel bir yeni yıl kutlaması mesajı veriyor" gibi bir mesaj görür, eklenmiş programı alır ve çalıştırırsanız başınız muhtemelen dertte olacak demektir. Programı alırsınız, içinden hiç virüs çıkmaz. Ama, aldığınız program, çalıştırıldığında, aslında makinanıza ciddi zararlar veren bir algoritmayı doğrudan çalıştırıyor olabilir. Bu yüzden, çok dikkatli olmak lazım. Son pişmanlik fayda etmiyor.

  Önemli dosyalarınızın (sistem dosyaları, önemli kişisel dosyalar vb) yedeklerini almaya çalışın. Ve de süpheli bir şekilde aldığınız bir programı hemen silin.

  Bilgisayarınıza, eger imkanınız varsa, bir virüs koruyucu kalkan programı yükleyin. Bu da, sizi bir miktar koruyacaktır. Bu programların seçenekleri ile biraz oynayarak tam kullanımını öğrenin. Bazıları, disk formatlama, dosya silme vb gibi konularda kullan
+ Yorum Gönder
virüsün korunma yolları nelerdir kısaca bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi