Demokrasinin Temel Esasları Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Demokrasinin Temel Esasları Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Demokrasinin Temel Esasları Nelerdir

  Demokrasinin Temel İlkeleri Nelerdir?

  Millî Egemenlik

  Demokraside egemenlik millete aittir. Mil*let bu hakkını temsilcileri (milletvekilleri) aracılı*ğıyla kullanır. Yönetenler gücünü milletten alır. Hiçbir kimse zorla iş başına gelemez. Bu esas anayasamızda şöyle belirtilmiştir: “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.”


  Hürriyet ve Eşitlik

  Demokraside hürriyet ve eşitlik esastır. Hürriyet başkalarına zarar vermeden her şeyi yapabilmektir. Bütün insanlar hürdür. Herkes serbestçe düşünür ve düşüncelerini açıklayabilir.
  Eşitlik hiçbir ayrım olmaksızın herkesin kanun önünde aynı haklara sahip olmasıdır. Hiç kimseye din dil ırk cinsiyet siyasi düşüncesin*den dolayı farklı işlem yapılamaz.


  Siyasi Partiler

  Demokratik yönetimlerde ülke sorunları*nın çözüm yolları üzerinde aynı düşünceyi payla*şan insanlar bir siyasi parti kurabilirler. Vatan*daşlar bu siyasi partilerden birine üye olabilirler. Ülkemizde Kurtuluş Savaşı’ndan sonra ilk kuru*lan parti Halk Fırkası’dır. Fırka parti anlamına ge*lir. Cumhuriyetin ilanından sonra partinin adı Cumhuriyet Halk Partisi olmuştur.
  Siyasi partiler anayasa ve ilgili kanun hü*kümlerine uygun olarak faaliyetlerini sürdürürler. Siyasi partilerin hepsi devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü kabul eder. İnsan hakları*na saygılıdır. Millet egemenliğini esas alır. Demok*ratik ve laik cumhuriyet ilkelerine bağlıdır.
  Demokrasilerde hükümeti kurma görevi genellikle seçimler sonucunda en çok milletvekil*liği kazanan partiye verilir. Hükümeti kuran partiye iktidar partisi denir. Diğer siyasi partiler ise mu*halefet partileri olarak adlandırılır. Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarındandır.
+ Yorum Gönder
demokrasinin temel esasları,  demokrasinin esasları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi