Atatürkçülüğün Temel Esasları Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Atatürkçülüğün Temel Esasları Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Atatürkçülüğün Temel Esasları Nelerdir

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Atatürkçülüğün Temel Esasları Nelerdir

  Atatürkçülüğün Temel Esasları Hakkında Bilgi


  Tam Bağımsızlık Yanlısıdır

  Atatürkçülük emperyalist güçlere karşı ilk kez başarıya ulaşan istiklal savaşlarından sonra tam bağımsız ve Milli Cumhuriyet kurarak dünyadaki mazlum milletlere örnek olmuştur. Tam bağımsızlığı koruyabilmek için sosyo-ekonomik alt yapıda da halkın yararına değişiklikler yapmayı amaç sayar.

  Hakçıdır. Demokratik’tir Sosyal’dir Barışçı’dır

  Çağdaş uygarlık seviyesine erişmek için sadece siyasal düzeyde ve üst yapıda kalmayarak sosyal ve ekonomik alt yapıya önemle ve bu yapıda halkı halk için halkın gücü ile kalkındırmayı amaçlar ve bunları da sınıf kavgalarına yol açmadan sosyal barışı gerçekleştirmek için devletin yapıcı planlayıcı düzenleyici ve emredici rolünü ön planda tutmayı ve böylece az gelişmiş bir sosyal yapıdan kurtulmayı amaç sayar. Atatürkçülük Türk Milleti için doğaldır. Soysaldır. İnsanidir. Evrenseldir.

  Müsbet İlime ve Hür Duyguya Dayanır

  Sanat ve bilim dallarında bu yurdun gerçeklerine ve ihtiyaçlarına göre yaratıcı gücü harekete getirir. Bunu lâik akılcı hür bir düşünüşle müsbet ilime ve hür duyguya dayanarak gerçekleştirir. Yalnız bu kaynaklara başvurarak araştırma ve denemelerini sürdürür.

  Dinamiktir

  Atatürkçülük sadece fikir planında da kalmayarak yenilik ve gelişme düşmanı tutucularla savaşmayı emreder. Bu bakımdan anti-emperyalist laik ilerletici ve yürüyüş halinde bulunan dinamik sürekli bir kalkınma hareket ve sistemidir.
+ Yorum Gönder
atatürkçülüğün esasları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi