Niksar Kalesi Hakkında Bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Niksar Kalesi Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Niksar Kalesi Hakkında Bilgi

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Niksar Kalesi Hakkında Bilgi

  Niksar Kalesi Hakkında Ansiklopedik Bilgi


  Tokat il merkezine 60 km mesafede yer alan Niksar ilçesinin güneydoğusunda Reşadiye, kuzeybatısında Erbaa, güneyinde Almus, güneybatısında Tokat, kuzeyinde Ordu il sınırları bulunmaktadır

  Tarih,tabiat ve kültürün kaynaştığı Niksar; Hitit, Pers, Pontus, Roma, Bizans, Danişmend, Selçuklu, Beylikler ve osmanlı döneminde kesintisiz cazibe merkezi olmuş coğrafi ve jeopolitik konumu, iklimi ve verimli toprakları ile Anadolu'nun ender yerleşim merkezlerinden birisidir.

  Pers imparatorluğunun sona ermesiyle kurulan Pontus Krallığı döneminde Caberia adıyla anılan Niksar, tabiatın zenginleştiği, ürünlerin bolluğuyla dikkat çekmiştir.Sayfiye alanlarına, pek çok tapınak, saray ve yerleşim birimi inşa edeilmiştir. M.Ö.72 yıllarında Romalılarla Pontuslar arasında cereyan eden Mithridat savaşlarının üçüncüsü Niksarda yapılmış, şehir Romalıların eline geçmiştir.

  Niksar, Romalılar döneminde Diospolis, Sebaste ve Neocaeserea gibi isimlerle anılmıştır. Bugün kullanılan Niksar adının, Neocaeserea'dan kısatıldıığ görüşü ağır basmaktadır. 1672 yılında Niksar'a gelen Evliya Çelebi ise Seyahatnamesi'nde; 'Bu Niksar'ın doğrusu Nik Hisar; yani iyi hisar olup hafifletmek suretiyle yanlış olarak Niksar denir. demektedir.

  Roma İmparatorluğunun M.S. 395 yılında ikiye bölünmesiyle Niksar, Bizans'ın egemenliğine girdi. XI.yy.da Türklerin Anadolu'ya yaptıkları akınlarda 1067 yılında Alparslan'ın komutanlarından Afşin Bey tarafından fethedilmiş, ancak 1068 yılında tekrar Bizans'ın eline geçmiştir. Malazgirt Savaşı sonrasında ise Artuk Bey tarafından fethedilen niksar, tekrar elden çıkmıştır.(1073)
  Niksar'ın asıl fatihi Danişmendli Devleti'nin kurucusu olan Melik Danişmend Gümüştekin Ahmet Gazi olmuştur. Danişmend Gazi fetihten sonra Niksar'ı sahil Rumları'na karşı mücadelede kendisine hem bir üs hem de bu devletin başkentiu yapılmıştır. Danişmendliler döneminde Niksar ilim ve kültür merkezi haline gelmiştir.

  1175'te II. Kılıçarslan zamanında Selçuklu topraklarına katılan Niksar, Moğol istilası ile 1341'de önce Eretna Devleti'nin, daha sonrada Tacettinoğulları beyliği'nin hakimiyetine girmiş ve bu beyliğin merkezi olmuştur. 1387 yılında Niksar'ı ele geçiren kadı burhaneddin'in bir savaşta öldürülmesi üzerine bölge halkı yıldırım Beyazıt'tan yardım istemiş ve Yıldırım belazıt'ın oğlu Süleyman Çelebi Niksar'ı 1398'de Osmanlı topraklarına katmıştır.

  Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon seferi, Yavuz ve Kanuni'nin doğu seferleri sırasında uğradıkları tarihi şehir, Osmanlılar'ın son yıllarında Tokat sancağına bağlı bir kaza merkezi olarak varlığnı sürdürdü.

  Tarihi geçmişinin simgesi olarak Roma, Bizans, Selçuklu, Danişmendli ve Osmanlı devletlerinden kalma pek çok eser hala şehren tabii bir parçası olarak ayaktadır. İstiklal Savaşı sırasında Rum ve Ermeri Çetelerinin baskılarıyla karşılaşan Niksar, diğer taraftan memleketimizi işgal eden düşmanlara karşı, 16 haziran 1919'da İzmir'in işgalini protesto amacıyla; Anadolu'daki ilk mitinglerden birini gerçekleştirerek Cumhuriyetten bugünü kadar varlığını sürdürmüştür.
+ Yorum Gönder
niksar kalesi hakkında kısa bilgi,  niksar kalesi hakkında bilgi,  niksar kalesi,  niksar kalesi tarihi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi