Mehmet Ali Paşa Kimdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Mehmet Ali Paşa Kimdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Mehmet Ali Paşa Kimdir

  Mehmet Ali Paşa Hakkında Bilgi  Mehmed Ali ya da Ludwig Karl Friedrich Detroit (d. 1827 Brandenburg – ö. 7 Eylül 1878 Gjakova, Kosova) Alman kökenli bir Osmanlı generaliydi. 93 Harbi'nin ilk aylarında Tuna Cephesinin komutanıydı. Şair Nazım Hikmet'in annesinin dedesidir.

  Ludwig Karl Friedrich Detroit 1827 yılında o zamanlar Prusya Krallığı'nın sınırları içinde yer alan Brandenburg an der Havel kasabasında doğdu. 12 yaşında Hamburg'tan kalkan bir gemide çalışırken gemisi İstanbul limanında demirlediği sırada kaçarak Osmanlı Devleti'ne sığındı. Osmanlı Devletinin önde gelen devlet adamlarından biri olan Mehmed Emin Âli Paşa'nın himayesine girdi. Harbiye'ye girerek Mehmed Ali adını aldı.

  1853 yılında Osmanlı ordusuna katıldı ve Kırım Savaşı'nda savaştı[2]. 1865 yılında generalliğe (paşa) yükseldi. 18 Temmuz 1877 tarihinde Müşir olarak 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nın Tuna Cephesi komutanlığını Çırpanlı Abdülkerim Nadir Paşa'dan devraldı. Bu görevi 2 Ekim 1877 tarihine kadar sürdürdü ve Süleyman Hüsnü Paşa'ya devretti. Savaşın bitiminde Aleksandros Karatodori Paşa ve Sadullah Paşa'yla birlikte Berlin Kongresi'nde Osmanlı Devleti'ni temsil eden 3 kişiden biriydi. Kongrenin kararlarından memnun olmayan Müslüman halkı yatıştırmak için Arnavutluk'a gönderildi. Kosova'nın Gjakova kasabasında halk tarafından linç edilerek öldürüldü.

  Diğer bir görüşe göre Koca Mustafa Reşit Paşa İngiltere Londra Büyük elçiliği esnasında Elçilik ayak hizmetlerinde kullandığı bir Polonya Yahudi'sini İstanbul'a dönüşünde beraberinde getirmiştir Mehmed Ali Paşa bu Polonyalının oğludur.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi