Ağacın Masaya Dönüşüm Süreci

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ağacın Masaya Dönüşüm Süreci ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Ağacın masa olma süreci nasıldır Kullanılan malzeme ve gereçler nelerdir ?


  Marangoz ağacı enine iki eşit parçaya bölündükten sonra, kabuk altı dışarıda kalacak şekilde ortadan birleştirilir. Uçlarda bileşke yeri görünmesin diye ortadan 2 cm kalınlığın da düzgün bir oyuk açılarak her iki parçanın içine girecek 4 cm eninde plaka ve güçlü yapıştırıcı sayesinde birleştirildi. Fazla doku kaybı olmaması için üst tabla dışında alt yüzde fazla planya uygulatmadım. Ağaç ortadan kesildikten sonra gördük ki dikine saklandığı için ortadan hafifçe bel vermiş. İşlem sırasında bu nedenle ağaç kalınlığı 4,2 cm ye kadar düştü. alacağınız ağaç yatay saklanmalı ve aralarında takozlar ile bu tip bel vermeler engellenmiş olmalı. ağaçlıktan çıkıp masa tablası haline gelen malzeme güzel bir zımpara dan sonra tüm desenleri ile ortaya çıktı.

  Sadece dört kat tik yağı sürdürdüğüm tabla renkleri tamamen ortaya çıktı ve masanın olgunlaşmış oldu.
  Döküm ayaklar elektrostatik siyah boyalı

  Dolayısıyla seçtiğiniz ağaç çok önemli. Ladin, ceviz, kestane, zebrano ve daha farklı alternatiflerini siz kesenize göre seçmelisiniz. Son ölçüsü 157x87 cm olan bu masa ağırlığı fazla olduğundan dolayı (30-35 kg civarında) çift döküm ayak koymayı güvenlik açısında daha uygun görülür.

  Sert olan tablaya ayakları toplam 16 adet (3,5 cm) , paslanmaz çelikten yapılmış ağaç vidası ile sabitlenir. . Ayakların toplam ağırlığı yaklaşık olarak 25 kg. Yani masa yaklaşık 50-60 kg ağırlığında kallavi bir masa oldu.

  Üzerinde sentetik hiç bir ürün yok. Tik yağı zaten doğal bir malzeme. Masa ayakları döküm demirden olduğu için uzun süre kullanabileceğiniz türden.

  Masa tablasının model ve desen olarak tekliği de tartışılmaz.
  ahsap-yapimi.jpg+ Yorum Gönder
ağaçtan masaya
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi