Eski insanlar Zamanı Nasıl ölçerdi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Eski insanlar Zamanı Nasıl ölçerdi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Eski Insanlar Zamanı Nasıl Ölçerdi

  Zaman Nasıl Ölçülürdü


  tarih öncesi çağlarda yaşayan insanlar zamanı sadece ikiye ayırırıdı:gece ve gündüz.
  daha sonra nesnelerin gölge boylarının gün içinde değiştiğini fark ettiler.bunu fark etmeleriyle birlikte toprağa sapladıkları bir çubuğun gölge boyunu ve yönünü izleyerek zamanı ölçmeye çalıştılar.bunlar güneş saatinin ilk örnekleriydi.
  e s ki mısırlılar güneş saatlerini geliştirdiler.ve zamanı daha hassas bir şeklide ölçebildiler.çinliler,romalılar ve yunanlarda farklı güneş saatlerini geliştirerek bunları kullandılar.
  güneş saatleri genellikle daire şeklinde bir taş ve orta bulunan bir işaret çubuğundan oluşurdu.taşın üzerinde zamanı gösteren sayılar ve simgeler yer alırdı.işaret çubuğunun gölgesinin hangi sayı ve simgelere denk geldiğine göre zamanı belirliyorlardı.ancak güneş saatleri geceleri ve havanın kapalı olduğu günlerde kullanılmıyordu.
  insanlar tarih boyunca farklı saatler geliştirdiler.su saati,kum saati ve mum saati gibi.ilk su saatleri büyük bir kaptan oluşuyordu.iç yüzeyinde işaretler bulunan bu kaplar suyla dolduruluyordu.su,kabın alt kısmında küçük bir delikten yavaş yavaş akıyordu.su seviyesi azaldıkça insanlar zamanın ne kadar azaldığını anlıyorlardı.
  mum saatlerin çalışma tekniği de su su saatlerine benziyordu.zamanı ölçmek için üzerinde işaretlerler bulunan büyük bir mum kullanılıyordu.mum erimeye başlıyınca zamanın ne kadar ilerlediği anlaşılıyordu.
  kum saatleri iki bölğmlü bir cam hazneden oluşuyordu.bu haznenin içine ince kum konulurdu.bu kum üzteki hazneden aşağıda hazneye yavaşça akardı ve insanla zamanın ne kadar ilerlediğini anlarlardı.
  1300'lü yıllarda mekanik saatler yapılmaya başlandı.
  1900'lü yıllarda da cep saatler yapıldı ve zaman tam olarak ölçülmeye başlandı.
  işte güneş saatinden cep saatine kadar neler yapıldığını öğrendiniz.ve teklonojinin ne kadar ilerlediğinide...
+ Yorum Gönder
eski insanlar zamanı nasıl ölçerler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi