Çocuğum çok Yavaş Hareket Ediyor

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Çocuğum çok Yavaş Hareket Ediyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Çocuğum çok Yavaş Hareket Ediyor

  Hiperaktiviteleri olmayan, ancak yoğun dikkat sorunu yaşayan bu çocukların önemli bir kısmı hipoaktif yani aşırı ağır hareket eden çocuklardır. Dikkat eksikliğinin tüm belirtilerini gösteren hipoaktif çocuklar, gerek akademik alanda yaşadıkları zorluklar gerekse evde ve sosyal hayatta yaşadıkları zorluklar nedeniyle aile için büyük sorun oluştururlar. Hiperaktivitesi olan çocuklar ne kadar hızlı hareket ederlerse hipoaktivitesi olan çocuklar o derece ağır ve yavaş hareket ederler. Bu durum özellikle evde anne-baba-çocuk üçgeninde hayli önemli krizler oluşturur. Yaşına göre sorumluluklarını alamayan, sürekli oyalanarak iş yapan hipoaktif çocuklara evde en fazla kullanılan kelime ‘hadi’ ifadesidir. Adeta her şeyi zorla ve iteleyerek yaptırırsınız. ‘Hadi ellerini yıka’, ‘Hadi üzerini giyin’, ‘Hadi yemeğini ye’ cümleleri anne baba tarafından çok sık dile getirilir. Yapması gereken işleri sürekli erteleme ve ötelemeleri nedeniyle zaman kaybına neden olurlar.

  Hipoaktivite ve dikkat sorunu olan çocuklar, aile içinde yoğun gerginlik oluştururlar. ‘Tembel ve sorumsuz’ olarak nitelendirilip, fazlaca üzerlerine gelinir ve suçlanırlar. Aile bunun bir hastalık olduğunu bilmiyorsa baskıyı artırır. Çocuğu aşağılar, sert davranır ve ceza verir. Ailenin bu tutumu çocuğu daha da geriye götürür. Aile ve çocuk arasındaki bu çatışma ergenlik döneminde üst düzeye ulaşır. Ergenliğin getirdiği sıkıntılar bu tabloya eklenince evdeki huzursuzluk daha da artar. Oysa aile var olan bu klinik durumu erken dönemde fark edip ona göre önlem alırsa bu çatışma yaşanmaz ya da en az zararla atlatılır.

  Hipoaktivitede asıl sorun dikkat eksikliği bozukluğudur. Dikkatini yoğunlaştırmakta güçlük çeken çocuklar planlı ve organize hareket etmekte zorlanırlar. Bazen basit bir işe dahi başlamakta ya da o işin sonunu getirmekte zorlanabilirler. Bunlar onlara hayatın her alanında zorluklar yaşatır. Örneğin okula hazırlanırken çok vakit kaybederler, hatta aile yardım etmezse okula sürekli geç kalırlar.

  Dikkat eksikliği bozukluğu yapısal bir sorundur. Beynimizin biyokimyasal yapısı ile ilintili bir problemdir. Dikkat merkezinin iyi fonksiyone olmamasına bağlı gelişen bir bozukluktur. Aile öncelikle, çocuğunda dikkat eksikliği bozukluğu probleminin varlığını kabul etmeli ve çocuğun davranışlarını yönlendirirken bu durumu mutlaka göz önünde bulundurmalıdır. Dikkat sorunu çocuğun yaşam kalitesini olumsuz olarak etkliyor veya akademik başarısını olumsuz etkiliyorsa mutlaka ilaç tedavisi uygulanır. Aile bu konuda bilgi sahibi olmalı ve bir çocuk psikiyatristi ile tedaviyi sürdürmelidir. Bu hastalık, çocuğun elinde olmayarak gelişen bir klinik tablodur. İlaç tedavisinden korkup çekinen ve tedaviyi reddeden aileler çocukla yaşadıkları çatışmaların uzun vadede nelere mal olacağını iyi düşünmelidirler. Bu durumda çocuğun tedavi edilememesi aslında çocuğa yapılan bir haksızlıktır. Haketmediği bir muamele ile karşılaşan çocukta, uzun vadede özgüven sorunu olması kaçınılmazdır.

  Dikkat eksikliği bozukluğu olan bir çocuğa sahip anne babanın çok sabırlı ve anlayışlı olması gerekir. Tedavisi uzun zaman alan bu klinik tablonun çözümünde ailenin rolü büyüktür. Amacımız çocuğa yardımcı olmak, onun yaşam kalitesini artırmak ve özgüvenini zedelememektir. Ailenin, çocuğun hem akademik alanda hem de günlük hayatta yaşadığı zorluklara yardımcı olması gerekir. Ödevlerini yaparken yanında sabırla beklenmeli, yardımcı olunmalı; suçlamadan, hakaret etmeden, ısrarla ve sabırla sorumlulukları hatırlatılmalıdır. Bu çocukların diğer çocukların diğer çocuklardan farklı oldukları kabul edilmeli ve kimseyle, özellikle de kardeşleriyle kıyaslanmamalıdır. Yapması gereken konularda cezalar hiçbir işe yaramazken, ödüllendirmede başarı kaydedilebilir. Hedef davranışlar üzerinde yapılacak çalışmalarda detaycı ve mükemmeliyetçi olunmamalı, çocuğun mutlaka hata yapacağı akılda tutulmalıdır. Aileler böyle bir çocukla ilişkilerini düzenlemekte zorlandıklarında mutlaka danışmanlık almalıdırlar. Dikkat eksikliği koçluğu hem aileleri hem de çocukları yönlendirmede hayli etkili bir yöntemdir.

  Prof. Dr. Mücahit Öztürk

  ALINTI
+ Yorum Gönder
çocuğum çok yavaş,  çocuğum çok yavaş hareket ediyor,  çocuğum yavaş hareket ediyor,  çocuğun yavaş hareket etmesi,  ooglum çok yavaş bir cocuk
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi