Fatih Sultan Mehmetin insanlığa Hizmetleri Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Fatih Sultan Mehmetin insanlığa Hizmetleri Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Fatih Sultan Mehmetin insanlığa Hizmetleri Nelerdir

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Fatih Sultan Mehmetin Insanlığa Hizmetleri Nelerdir

  Fatih Sultan Mehmedin İlme Hizmetleri


  Fatih Sultan Mehmed, fetihten sonra devlet merkezi yaptığı İstanbul’u çağırdığı âlimler ile de büyük bir ilim merkezi haline getirmiştir.

  Fatih Hazretleri ilim tahsil edenlere umduklarından fazla ihsanlarda bulunurdu. Bazı geceler uykusunu terkedip tebdil-i kıyafetle bizzat medreseleri dolaşıp talebeleri teşvik ederdi.

  Sarayın Enderun’unda yetişenleri ve maliyetini teşvik için Bâbüssaade’ye “Vele-ni’me dâru’l-ulûm” levhasını astırmıştır ki, “İlimlerin öğrenildiği ev ne güzel evdir.” demektir. Davet ettiği Ali Kuşcu’ya, Tebriz’den Anadolu’ya gelirken konakladığı her yer için bin akçe ihsan etmiştir.

  Fatih Hazretleri, âlimlerin önde gelenlerini dairesine toplayarak ilim ve irfan meclisleri tertip ederdi. Vezirlerden en alt kademedeki memurlara kadar her vazifelinin tahsiline çok ehemmiyet verirdi. Her nevi ilim tahsilinde ehliyet ve liyakatini isbat edenlere tuğrasıyla süslü bir şehadetname verirdi. Onca meşguliyeti arasında, bazı âlimlere bizzat kendi eliyle teşvik edici mektuplar yazar, onları saraya davet ederdi. Böylece din ve devlete hakikaten pek büyük hizmetler etmiştir.
 3. 3
  Ziyaretçi
  süper cok isime yaradı 4. 4
  Ziyaretçi
  Teşekkür ederim güzel bir yazı olmuş

+ Yorum Gönder
fatih sultan mehmet insanlığa hizmetleri,  fatih sultan mehmet insanlığa yapmış olduğu hizmetler,  fatih sultan mehmetin insanlığa hizmetleri,  fatih sultan mehmetin hizmetleri,  fatih sultan mehmetin insanlara hizmeti
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi