Ali Kuşçunun insanlığa Hizmetleri Nelerdir

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ali Kuşçunun insanlığa Hizmetleri Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ali Kuşçunun insanlığa Hizmetleri Nelerdir

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Ali Kuşçunun Insanlığa Hizmetleri Nelerdir

  Ali kuşçunun yaptıgı çalışmalar


  Ali Kuşçu asıl adı Ali Bin Muhammed (d. 1403, Semerkant - ö. 16 Aralık 1474, İstanbul), Türk. gökbilimci, matematikçi ve dilbilimci. Gökbilimci ve kelam alimi olan Ali Kuşçu, 15. yüzyıl'da Semerkant'ta doğdu. Türk tarihinin en büyük bilim adamlarından birisidir. Ali Kuşçu eldeki imkanlara rağmen inanılmaz çalışmaları ile dünya bilim tarihine büyük katkılarda bulunmuştur.  Ali Kuşçu'nun yaptığı çalışmalar  Astronomi alanında yaptığı çalışmalar


  Risâle Der İlm-i Hey’e (Gökbilim Risâlesi, Farsça): Bir giriş ve iki makaleden oluşmuştur ve Fethiyye’nin temelini oluşturur.  Fethiyye (Arapça)  Risâle fî Asl el-Hâric Yumkinu fî el-Sufliyyeyn (İç Gezegenlerde Eksantrik Kuralı, Arapça): Batlamyus’un Merkür ve Venüs gezegenlerinin hareketleri konusundaki görüşlerinin eleştirildiği bir makaledir.  Risâle fî enne Hükm el-Hâric, Hükm el-Tedvîr bi Aynihi fî Vukûf el-Kevâkib (Gezegenlerin Durma Anlarında Eksantriğin Episikl ile Aynı Olması Üzerine, Arapça): Gezegenlerin durma anlarında eksantriğin hükmünün episiklin hükmü gibi olduğunu savunan bir makaledir.  Risâle fî Hall Eşkâl Muaddil li’l-Mesîr (Ekuant Probleminin Çözümlenmesi Üzerine, Arapça): Merkür gezegeninin hareketlerine ilişkindir.  Şerh el-Tuhfe el-Şâhiyye fî el-Hey’e (Gökbilimde Hükümdarlığın Hediyesi’ne Yorum, Arapça): Kutbeddîn el-Şîrâzî’nin (ö. 1311) el-Tuhfe el-Şâhiyye fî el-Hey’e (Gökbilimde Hükümdarlığın Hediyesi) adlı meşhur gökbilim eserinin yorumudur.  Şerh-i Zîc-i Uluğ Bey (Uluğ Bey Zîci’ne Yorum, Farsça): Zîc-i Uluğ Bey üzerine yapılmış bir yorumdur.


  Matematik alanında yaptığı çalışmalar  Risâle fî enne külle mâ Yust‘melu bi’l-Şekleyn el-Mugnî ve el-Zıllî Yumkinu an Yusta‘melu bi’l-Mıstara ve el-Fercâr min Gayrı Hisâb (Arapça); Sinüs ve tanjant teoremlerinde bilinmeyen değerlerin cetvel ve pergel yardımıyla bulunması konusundadır.  Risâle Der ‘İlm-i Hisâb (Farsça); Bir giriş ile üç makaleden oluşur ve Risâle el-Muhammediyye’nin temelini oluşturur.  Risâle fî İstihrâc Makâdîr el-Zevâyâ min Makâdîr el-Adl①(Arapça); Küresel üçgenlerde kenarların büyüklüklerinden açılarının büyüklüklerinin çıkarılmasına ilişkin bir risâledir.  Risâle fî el-Kavâ’id el-Hisâbiyye ve el-Dalâ’i el-Hendesiyye (Arapça)  Risâle el-Muhammediyye fî el-Hisâb (Arapça)


  Kimya ve Fizik alanlarında yaptığı çalışmalar  Unkud-üz-Zevahir fi Man-ül-Cevahir (Mücevherlerin Dizilmesinde Görülen Salkım)


  Mekanik alanında yaptığı çalışmalar  Tezkire fî Âlâti'r-Ruhâniyye


  Dil ve Belagat konularında yaptığı çalışmalar  Şerhu'r-Risâleti'l-Vadiyye  El-İfsâh  El-Unkûdu'z-Zevâhir fî Nazmi'l-Cevâhir  Şerhu'ş-Şâfiye  Risâle fî Beyâni Vadi'l-Mufredât  Fâ'ide li-Tahkîki Lâmi't-Ta'rîf  Risâle mâ Ene Kultu  Risâle fî'l-Hamd  Risâle fî İlmi'l-Me'ânî  Risâle fî Bahsi'l-Mufred  Risâle fî'l-Fenni's-Sânî min İlmihal-Beyân  Tefsîru'l-Bakara ve Âli İmrân  Risâle fî'l-İstişâre  Mahbub-ül-Hamail fi keşif-il-mesail  Tecrid-ül-Kelam  Muhammediyye  Risâle fî Hall Eşkâl el-Mu‘adil li’l-Mesîr (Ekuant Probleminin Çözümlenmesi Üzerine)  Risâle fî Asl el-Hâric Yumkinu fî el-Sufliyyeyn (İç Gezegenlerde Eksantrik Kuralı, Eksantrik Varsayımın Diğer Gezegenlerde Olduğu Gibi İki İç Gezegen İçin de Kullanılabileceği Üzerine Risale)
 3. 3
  Ziyaretçi
  mükemmel bir site sağolun 4. 4
  Ziyaretçi
  çok yardımcı oldu

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok yardımcı oldu süper biryer

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok bilgi veren bir site

 7. 7
  Ziyaretçi
  İnsanlığa ve bilim dünyasına çok hizmetleri oldu.

 8. 8
  Ziyaretçi
  Ödevime yardımcı oldu yani müthiş bir site

 9. 9
  Ziyaretçi
  çok güzeldi teşekürler bilgiler için

 10. 10
  Ziyaretçi
  Cok çok çok çok güzel bayıldım herkese tavsiye ederim

 11. 11
  Ziyaretçi

  ödevimde bulamadığım bir yeri bulmama yardımcı oldu çok güzel bir site

 12. 12
  Ziyaretçi
  Ödevime çok yardımcı oldu ve ben 3'e gidiyom

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
ali kuşçu insanlığa nasıl hizmet etmiştir,  ali kuşçu hizmetleri,  ali kuşçu insanlığa hizmetleri,  ali kuşçu insanlığa hizmetleri nelerdir,  ali kuşçu nun insanlığa hizmetleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi