Bitki Hücresi ile Hayvan Hücresi Arasındaki Farklar Ve Benzerlikler Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bitki Hücresi ile Hayvan Hücresi Arasındaki Farklar Ve Benzerlikler Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bitki Hücresi ile Hayvan Hücresi Arasındaki Farklar Ve Benzerlikler Nelerdir

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Bitki Hücresi Ile Hayvan Hücresi Arasındaki Farklar Ve Benzerlikler Nelerdir

  Bitki ve hayvan hücresi arasındaki fark nedir


  Işık mikroskobunda yapılan gözlemlerde bile bitki ve hayvan hücresi arasındaki farklar izlenebilir.

  Asağıdaki tablodan da görülebilecegi gibi bitki hücresinin çeperinde selüloz vardir. Hayvan hücresi ise selüloz çeper içermez. Selüloz bitki hücresine belli bir dayanıklılık ve şekil verir. Hücre çeperi vakuollesen protoplastların yüksek osmotik basıncına karşı koyar. Turgor ve hücre zarı arasındaki dengeyi sağlar ve hücrenin patlamasını önler. Hayvan hücresi ise değişken şekillidir.

  Bitki ve hayvan hücresi genelde aynı organellere sahiptir. Bunlardan çekirdek ve mitokondriler çift tabakalı membran taşır.

  Plastid membrani da çift tabakalıdır ve sadece bitki hücresinde vardır. Bitki hücresinde olupta hayvan hücresinde olmayan bir diğer organel de merkezi vakuol (büyük koful) dur. Tek tabakalı membran taşıyan endoplazmik retikulum (ER), diktiyozom, lizozom ve küçük vakuoller hem bitki hemde hayvan hücresinde görülür. Ribozom membransız olup her iki hücre tipinde de görülür. Sentriyoller hayvansal hücrelerin çoğunda bulunur fakat bitkilerde bulunmaz.
 3. 3
  Ziyaretçi
  güzel inşallah hoca beeeyyyenir... 4. 4
  Ziyaretçi
  çok güzel bir site

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi