Rehabilitasyon Hizmetinin Sağlık Açısından önemi Nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Rehabilitasyon Hizmetinin Sağlık Açısından önemi Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Rehabilitasyon Hizmetinin Sağlık Açısından önemi Nedir

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Rehabilitasyon Hizmetinin Sağlık Açısından önemi Nedir

  Rehabilitasyon hizmeti hakkında bilgi


  Bazı hastalıklar, tedavi zinciri içinde çeşitli nedenlerle iyileşmeyebilir. Tedavi edilemeyen bu hastaların bazı organları işlevini kaybedip kişi sakatlanabilir. Böyle, sakat ve iş gücünü kaybetmiş insanlar, kendi kendilerine yeterli duruma getirilerek topluma kazandırılabilir. Bu amaçla yapılan hizmetlere rehabilitasyon ya da esenlendirme hizmetleri denir.  Rehabilitasyon hizmetleriyle kişi, eski iş gücüne ulaşmasa bile hafif işler yapacak duruma getirilebilir. Örneğin bir iş kazasında sol kolunu kaybeden insana, sağ kolunu en verimli şekilde kullanma alışkanlığı kazandırılabilir. Bu işleri fizyoterapist, sosyal hizmet uzmanı, uzman hekim, hemşire, öğretmen gibi alanında eğitim görmüş kişiler yapabilir.

  Buraya kadar açıkladığımız sağlık hizmetleri insanlara bütün olarak sunulduğunda etkili ve yararlı olur. Ancak, sağlık hizmetlerinden istenen sonucun alınabilmesi için yukarıda verilen basamaklardan sırasıyla yararlanılmalıdır. Kişi, koruyucu sağlık hizmetlerinden bilinçli olarak yararlanırsa hastalık riskini en aza indirir.

  Böylece hem kendinin hem de sağlık kuruluşlarının gereksiz zaman ve para kaybını önlemiş olur. Bazı hastalıkların ilk belirtileri ortaya çıktıktan sonra tedavi edilmeleri zor-laşabilir ya da hastalığın ortadan kalktığı sanıldığı zamanlarda tam bir iyileşme sağlanmamış olabilir. Bu nedenle sağlık hizmetlerinin her birinin, temel sağlık hizmetleri denilen bütünün parçaları olduğu bilinmelidir.

  1978 yılında Kazakistan’ın Almatı (Alma Ata) kentinde toplanan uluslararası konferansta yayımlanan bildirgede temel sağlık hizmetlerinin niteliği ve kapsamı tanımlanmıştır. Bu tanıma göre temel sağlık hizmetleri, “Bir toplumdaki birey ve ailelerin çoğunluğu tarafından benimsenecek yollardan, onların tam bir katılımıyla, toplum ya da ülkenin karşılayabileceği bir harcamayla gerçekleştirilen esas çalışmalardır.”

  Temel sağlık hizmetleri bu niteliğiyle toplumsal ve ekonomik kalkınmanın temel taşlarındandır. Her ülkenin kendi koşullarına göre planlayacağı hizmetler çok farklı alanları ilgilendirir. Ancak bunlar arasında öncelik tanınması gereken etkinlikler vardır. Bu etkinlikler;

  * İnsanların sıkça karşılaştığı sağlık problemlerinin çözümü konusunda eğitim çalışmaları,
  * Yeterli ve dengeli beslenmenin önemi, gerekliliği ve sağlanması,
  * Besinlerin, içme ve kullanma sularının temizliğinin önemi,
  * Aile planlamasının önemi iie ana ve çocuk sağlığı hizmetlerinin planlanması ve geliştirilmesi,
  * Bulaşıcı ve salgın hastalıklardan korunma ve bağışıklık kazanma uygulamaları,
  * Çevre temizliği ve koruma bilincinin yerleştirilmesi, geliştirilmesi,
  * Sağlık kuruluşlarının kolay ulaşılabilecek şekilde iyileştirilmesi,
  * Yaşamsal önemi olan ilaçların zamanında sağlanmasıdır.

  Temel sağlık hizmetleri her insana, her yere, sürekli ulaştırılmalıdır. Böylece her insanın, sağlık sorununa en kısa zamanda ve en kısa yoldan çözüm bulması sağlanır. Bu sayede insanlar, zamanlarını ve enerjilerini sağlık sorunlarıyla uğraşarak harcamak yerine üretken çalışmalar için harcarlar. Sağlıklı bireylerin oluşturduğu toplum, sosyal ve ekonomik kalkınmayı gerçekleştirebilir.
 3. 3
  Ziyaretçi
  sayenizde sağlık bilgisi performans ödevinden 100 aldım çok teşekkür ederim.. 4. 4
  Ziyaretçi
  sayenizde sağlık bilgisi performans ödevinden 100 aldım çok teşekkür ederim..

+ Yorum Gönder
rehabilitasyon hizmetleri neden önemlidir,  temizliğin sağlık açısından önemi nedir,  temizliğin sağlık açısından önemi (kısa)
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi