Spor Kıyafetlerinin Sağlığımız Açısından önemi Nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Spor Kıyafetlerinin Sağlığımız Açısından önemi Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Spor Kıyafetlerinin Sağlığımız Açısından önemi Nedir

  Spor da Kıyafetlerin Önemi


  Spor, insan yaşam kalitesini geliştiren, yaşam kalitesine birçok açıdan pozitif yönde etki eden bir kavramdır. Sporun genel amacı vücuttaki kas sistemlerini çalıştırmaktır. Bu sistemlerle birlikte spordaki bazı faktörler vücudun yağ yapısı üzerinde etkilerde bulunur. Ve bütün bunların sonucundaysa birçok vücut tepkisi vardır. Örneğin kalp atışının hızlanması veya terlemek.

  Vücudun terleme tepkisi çok sağlıklı bir sonuçtur. Fakat bu sağlıklı sonucu doğru en doğru biçimde sonuçlandırmak gerekir. Örneğin Pamuklu, rahat eşofmanlar, terlendiğinde terin buharlaşmasına yardım eden ama olabildiğince kuru kalan kumaşlar seçilebilir. cildin nefes aldığı kıyafetler tercih edilmelidir ne çok bol olmalı ne çok dar olmalıdır giydiğimiz kıyafetler çok yapışan kıyafetler cildin havayla temasını engelleyen kıyafetler giymekten kaçınılmalıdır aktiviteye uygun üretilmiş teknolojik kıyafetler tercih edilmelidir.

  Her spor türünün kendine özgü kıyafetleri vardır. Spor yaparken yapılan spora uygun kıyafetler giyilmelidir. Çok genel bir spor yapılmıyorsa genel bir giyim tarzı seçilebilir ama spor profesyonelleştikçe uzman bir spor yapıldığı zaman giyilecek kıyafetler de ona göre olmalıdır. Ayrıca spor yaparken vücut hareketlerini kısıtlamayacak bazı önlemler alınmalıdır örneğin; çok dar kıyafetler giymemek gerekir. Spor da giyilen kıyafetler performansı etkilediği için çok önemlidir.

  Kilo vermek amaçlı yapılan spor hareketlerinde de yine hareketleri kısıtlamayacak ve rahat kıyafetler seçilmelidir. Ayrıca teri dışarı atan ve vücudun nefes aldığı kıyafetler seçilebildiği gibi kilo vermek için giyilen kıyafetlerde seçilebilir. Sauna eşofmanlar kilo yakım antrenmanlarında etkilidir. fazla terleme sağlayan özellikleriyle bu kıyafetlerin giyilmesi fazla terlemeye yol açar bu da faydalıdır.

  Son olarak ayakkabı ve çorap seçimleri önemlidir. Mutlaka ayak yapısı dikkate alınarak seçilmiş bir spor ayakkabı giyilmelidir. Ayrıca kaliteli bir spor ayakkabı giyilmelidir. Spora uygun bir ayakkabı giymek kısmen bacak, diz, ayak bileğinde görülebilecek yaralanmaların da önüne geçecektir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi