Kelime-i Tevhid Anlamı Kısaca

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kelime-i Tevhid Anlamı Kısaca ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Kelime-i Tevhid Anlamı Kısaca

  Kelime-i Tevhid Anlamı Nedir  La ilahe illallah, Muhammedür Rasulüllah: "Allah'tan başka ilah yoktur, Muhammed (s.a.) onun elçisidir."
  Bir hıristiyan veya başka din mensubu islam dinini seçtiği zaman, kendisinin müslüman olması için kelime-i tevhid getirmesi gerekir. Kelime-i tevhid getirir, annelerimiz, anneannelerimiz ölen yakınlarınızın ardından 100'lerce kez çekerler tesbihini... Acaba ne okuyoruz, Allah'a ne sözler veriyoruz?

  Allah'tan başka ilah olmadığına şehadet ediyoruz, O'nun Rasulünün Muhammed (s.a.) olduğuna şehadet ediyoruz. Biz şimdi bunu biraz açalım :"La" arapçada hayır demektir. "La" ile başlıyoruz kelime-i tevhide. Yani ne yapıyoruz önce hayır diyoruz. Hayır kabul etmiyorum, reddediyorum, diyoruz. Neyi reddediyoruz; "ilahe" bütün ilahları reddediyorum diyoruz.İlah ne demek? Önce bunu bir kavramamız gerekiyorki, neyi reddettiğimizi kavrıyabilelim di mi?

  İlah: sözlük anlamı:"Kendisine tapılan, mabut, tanrı ". Mabut da kendisine ibadet edilen demek.Peki ibadet ne demek ? İbadet; verilen buyrukları yerine getirmek, itaat etmek. Tanrı; herşeyi yaratan, herşeyin sahibi maliki, yoktan varedeni demek.Şimdi tamamen toparlarsak ilah: Herşeyi yoktan var eden, yaratan, Herşeyin sahibi, maliki (hükümdarı) ve kendisine ibadet edilen yani verdiği tüm emirlere uyulan varlık.

  Şimdi bütün yaratıcıları, emir verenleri, hüküm koyanları yani ilahları reddediyoruz ."La ilahe" dediğimizde ve temizlik yapmış oluyoruz. Zihnimizdeki tüm ilahları ilah olabilecek varlıkları yokediyoruz, kafamızı ve yüreğimizi temizledikten sonra diyoruzki:"illallah". İşte "illa" arapçada ;ancak, yalnızca, sadece anlamına gelir biz "illa" dediğimizde de temiz olan zihnimize ve kalbimize bir tek varlığı ilah olarak yerleştirmeye hazırlanıyoruz . O yüce varlık bizi yaratan, yoktan vareden, olduğu gibi bizi kendi halimize bırakmayan, Allah yerleşiyor.Allah'tan başka yaratıcıları, emir verenleri tanımıyoruz, ancak Allah'ı ilah olarak kabul ediyoruz..Artık O'ndan başkasının emirlerine uymadıkça kazananlardan oluyoruz .

  Allah teala bizi yaratan olduğuna göre bizi en iyi tanıyan da O'dur. Bu nedenle bizim ne yaparsak iyi olucağımızı bilen de O'dur. Bize de peygamberleri aracılığıyla bildirmiştir. En son peygamber Allah'ın Rasülu Hz. Muhammed'dir. Son olarak peygamberimizin Allah'ın elçisi olduğuna şahitlik ediyoruz ve böylece Allah'ın peygamberimiz aracılığıyla bize göndermiş olduğu Kur'an-ı Kerim'i de kabul etmiş oluyoruz. Bizler kitabımızı çok iyi öğrenmeliyiz.

  Allah dinini doğru öğrenen , öğrendiklerini yaşayan ve öğreten kullarından eylesin!
 3. 3
  mum
  Özel Üye
  Kısaca Kelimei tevhd ve açıklaması

  KELİME-İ TEVHİD


  Tevhid, kelime olarak birlemek, terim olarak ise, Allah Teâlâ’nın zatında ve sıfatlarında eşinin ve benzerinin olmadığını kabullenmek demektir. Kelime-i tevhid, Allah’ın (c.c) birliğini, müslümanın mes’ûliyetini ifâde eden veciz cümledir. Tehlîl yani Kelime-i tevhid ; (Allah’ tan başka ilâh yoktur. Muhammed de Allah ın elçisidir) demektir.
  Kur'ân'da:"Allah, kendisinden başka hiçbir ilâh bulunmayandır”1. Allah, kendisinden başka ilâh olmayandır, en güzel isimler O'na mahsustur" 2.O, sizin Rabbiniz olan Allah'tır. O'ndan başka ilâh yoktur. Herşeyin yaratıcısı O’dur”3. buyurulmaktadır.
  Rasûlüllah (s.a.s.)'ın hadislerinde de "Kelime-i Tevhid"le ilgili şu ifadelere rastlıyoruz:
  "Her kim, Lâ ilâhe illâllâh der ve Allah'tan başka tapılan şeyleri reddederse, onun malına ve canına dokunmak haram olur. Hesabı da Allah'a kalmıştır"4
  Resûlullah (s,a,s) Ashâb-ı Kirâma: - İmânınızı tecdid ediniz; yenileyiniz! dediklerinde;
  — Nasıl tecdîd edelim? Ya Resûlallah? dediler. Resûlullah (s.a.s) efendimiz de:
  "Lâ ilâhe illallah zikrine devam ediniz. Çünkü buna devam etmek kalbi nurla doldurur ve mü'minin imanını arttırır"5 buyurdu.

  Resûl-i Ekrem Efendimiz kelime-i tevhîdin zikirlerin en üstünü olduğunu belirtmiş, onu söyleyenlere müjdeler vermiştir.
  Gönülden inanarak Lâilâhe illallah diyenlerin veya "Eşhedü ellâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve resûlüh" diyerek kelime-i şehâdet getirenlerin öldükleri zaman cennete gireceklerini, cehennemin onlara haram olduğunu söylemiştir+ Yorum Gönder
la ilahe illallah anlamı kısaca,  tevhid nedir kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi