Cumhuriyetçiliğin Anlamı Kısaca

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Cumhuriyetçiliğin Anlamı Kısaca ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Cumhuriyetçiliğin Anlamı Kısaca

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Kısaca Cumhuriyetçiliğin Anlamı

  Cumhuriyetçilik Nedir Cumhuriyetçilik Tanımı

  Cumhuriyetçilik Anlamı

  Halkin kendi kendisini yönetmesi ilkesine dayanir. Çok partili sistemi öngörür. türk Inkilabinin siyasal görünüsüdür.

  Cumhuriyetçilik; devlet baskaninin belli bir süre için seçilerek is basina geldigi devlet ya da yönetim biçimidir.

  Cumhuriyet yönetimlerinin temeli seçimdir.

  Egemenligin halka ait oldugu tek yönetim biçimidir.

  Cumhuriyet rejiminde yasalari koyacak kisiler, yani meclis seçim ile belirlenir.

  Sinif ve cins ayrimi olmaksizin herkesin yönetime katildigi yönetim biçimidir.

  Kisaca halkin kendi kendisini yönetebildigi, egemenligin ulusa ait oldugu ve herkesin esit haklara sahip ve özgürce haklarini kullandigi yönetim biçimidir.
 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel bir cevap teşekkürler 4. 4
  Ziyaretçi
  kendi kendini yönetmesidir...

 5. 5
  Ziyaretçi
  Kişinin içinde yaşadığı toplumu sevmesi, onunla gurur duyması, onun yükselmesi ve ilerlemesi için her türlü fedakarlığı yapmasıdır.”

  Milliyetçilik ilkesi ulusal savaşımızın çıkış noktasını oluşturmuş ve tüm tutsak ulusların kurtuluş hareketlerine ışık tutmuştur. Fransız Devriminden sonra dünyaya yayılan özgürlük düşüncesinin tarihsel gelişimi içinde her ulusun kendi kaderini çizme inancının doğal bir sonucudur bu ilke. Türk halkının ümmet olmaktan kurtulup ulus haline gelmesi, Atatürk sayesinde olmuştur. Atatürk’ün ulusuna inancı sonsuzdu. Ulusu ulus yapan öğelerin başında ise, ortak değerler gelir. Milliyetçilik sözcüğü, bu değerleri de içine almakta. O, devrim ve ilkelerinin, ulusa rağmen değil, ulusla birlikte yaşayacağını biliyordu. Bu nedenle yeniliklerin ancak ve ancak ulus tarafından benimsenmesi ile sonsuza kadar yaşayacağı inancındaydı.

  Zaten bugün, Atatürk İlkeleri arasında yer alan milliyetçilik, çağdaş anlamıyla; siyasetin ekonominin ve kültürün içinde yerini almıştır.

  “Türk milliyetçiliği, bütün çağdaş milletlerle bir ahenkte yürümekle beraber, Türk toplumunun özel karakterini ve başlı başına bağımsız kimliğini korumayı esas sayar. Bu nedenle millî olmayan akımların memlekete girmesini ve yayılmasını isteriz.” (Ş. Süreyya Aydemir-Tek Adam C. III. sh. 450)

  “Biz doğrudan doğruya milliyetperveriz, Türk milliyetçi siyiz. Cumhuriyetimizin dayanağı Türk topluluğudur. Bu toplumun fertleri ne kadar Türk kültürü ile dolu olursa o topluma dayanan cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur.” (Afet İnan-M. Kemal Atatürk’ten Yazdıklarım sh. 88)

  “Diyarbakırlı, Vanlı, Erzurumlu, Trabzonlu, İstanbullu, Trakyalı ve Makedonyalı, hep bir milletin evlatları, hep aynı cevherin damarlarıdır.”

 6. 6
  Ziyaretçi
  cumhuriyetçilik bir halkın kendi kendini yönetmesidir.

 7. 7
  Ziyaretçi
  laiklik, devletin, vatandaşlarıyla olan ilişkilerinde inançlara göre ayrım yapmaması ve ayrıca, herhangi bir inancın, özellikle de bir toplumda egemen olan inancın, aynı toplumda azınlıkların benimsediği inançlara baskı yapmasını önlemesi demektir. Kısaca laiklik, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır.
  Genel Anlamı: Laik olma durumu ( din işleriyle dünya işlerini ayıran, dinin dünya , özellikle devlet işlerine karışmasını istemeyen kişi, toplum, devlet.)

 8. 8
  Ziyaretçi
  Çok güzel sınavdan 100 aldım sizin sayenizde

 9. 9
  Ziyaretçi
  bence çok güzel
  teşekkür sayenizde sınav notum 100

 10. 10
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler ödevime yardımcı oldunuz

 11. 11
  Ziyaretçi

  Sizin sayenizde. Ödevlerimi yaptım

 12. 12
  Ziyaretçi
  bencede güzel bir cevap ödevime yardımcı oldu teşekkürler

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
cumhuriyetçiliğin tanımı ,  cumhuriyetçilik nedir,  cumhuriyetçiliğin anlamı,  cumhuriyetçilik tanımı,  cumhuriyetçilik anlamı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi