Uyurken Neden Düşer Gibi Oluruz

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Uyurken Neden Düşer Gibi Oluruz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Uyurken Neden Düşer Gibi Oluruz

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Uyurken Neden Düşer Gibi Oluruz

  Uyurken Birden Boşluğa Düşme Hissi Neden ve Nasıl Olur ?


  Yorucu bir günün sonunda gelen uyku esnasında kaslarımızın ani kısa kasılmalar geçirmesi, boşluğa düşme hissine neden oluyor. Çoğunlukla uykuya dalmadan hemen önce bu şekilde bir hisse kapılmak, çoğu insanın başına gelen bir durum. Çok büyük bir ihtimalle vücudumuzun uykuya fizyolojik olarak hazırlanışı esnasında meydana gelen belirli elektriksel ve hormonal değişimlerin bir sonucu olan bu hissin tam olarak açıklaması ise belirlenebilmiş değil.

  Jack London ise, Ademden Önce isimli kitabında bu his için oldukça ilginç bir yaklaşımda bulunmuş. Kitapta anlatılan öyküye göre bu his, yakın akrabalarımız olan maymunlardan bize miras kalan bir içgüdü. Çoğunlukla ağaç üstlerinde yaşayan maymunlar, geceleri uyurken ağaçların üzerinde dengelerini kaybettikleri için, sürekli olarak bu hisle uyanıyorlar ve insanda da zaman zaman içgüdüsel olarak tam uykuya dalma öncesinde aynı his oluşuyor.

  Kulağa çok hoş gelmekle birlikte, bu hipotezin doğruluğu konusunda herhangi bir şey söylemem mümkün değil. Kısa ve genel olarak, bu hissin, kaslarımızın ani ve kısa kasılmaları sonucunda ortaya çıktığını da söyleyebiliriz.
  ALINTI
+ Yorum Gönder
uyurken neden düşer gibi oluruz,  insan uyurken neden düşer gibi oluruz,  uyurken neden boşluğa düşer gibi oluruz,  uyurken neden düşüyor gibi oluruz,  rüyada neden düşer gibi oluruz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi