Roman Türleri Ve isimleri

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Roman Türleri Ve isimleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Roman Türleri Ve isimleri

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Roman Türleri Ve İsimleri Hakkında Bilgi

  Roman Türleri Nelerdir


  Romanın çeşitleri çoktur. Bağlı bulundukları edebî akı*ma göre isimler aldıkları gibi, kendi iç örgülerine göre de ayrı ayrı adlar alırlar. Meselâ edebî akımlara göre Klasik roman, Romantik roman, Realist roman, Sürrealist roman, Popüler ro*man gibi adlar alması yanında, iç yapısına göre de Aksiyonromanı, psikollojik roman, sosyal roman, Egzotik roman, Di*daktik roman, Fantastik roman v.b. gibi isimlerle sınıflara ayrılır. İç yapılarına göre roman çeşitleri:

  a) Aksiyon romanları, korkunç dekorlar içinde geçen olaylarla ilgili, macera ve polis romanlarıdır. Kılıç, döğüş, ci*nayet bu çeşit romanlara konu olur.

  b) Psikolojik roman, birinci kişi olarak anlatılan ya da hâtıra defteri şeklinde yazılan romandır. Bunlar daha çok ro*man kahramanlarının iç âlemlerini işleyen tahlilî romanlar*dır.

  c) Sosyal roman, tarihî ve hayatî romandır. Âdet ve örfle*ri; köy, kasaba, şehir hayatlarını aksettiren romanlar bu çe*şittendir.

  d) Egzotik roman, dış âleme bağlı olan romandır. Konu*su bakımından mahalllî olmaktan çok bütün bölge insanlarına hitabeden romandır. Bugün hemen hemen bütün dünya ro*mancılığı bu yol üzerinde yürümektedir. Bu türlü romanlarda içe dönüşten çok, insanın dış âlem karşısındaki etkilenmeleri*ne dikkat ediliyor.

  e) Didaktik roman, fikre ve bilime ait olan romandır. Alllegorik ve sembolik karekter taşır. Bu çeşit romanlar birta*kım ahlâk tezleri ve yaşama yolları telkin ederler.

  f) Fantastik roman, daha çok şairce yazılmış lirik roman*dır.
+ Yorum Gönder
roman türlerinin isimleri,  örümcek türleri ve isimleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi