Sevgi ile ilgili Metinler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sevgi ile ilgili Metinler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Sevgi ile ilgili yazılar

  Sevgi ile ilgili yazılı metinler


  Sevgi, insanın başka bir insana ya da varlığa duyduğu en yüce hislerden biridir. Sevginin yüzlerce tanımı yapılabilir. Bazıları için dünyanın varoluş sebebi, bazıları içinse hayatın tadı tuzu, kimileri içinse varlık sebebimizdir.  İnsanlarda merhamet duygularının en üst seviyede olmasını paylaşma ve yardımlaşma gibi erdemlerin açığa çıkmasını sağlayan güç sevgidir. Sevgi çok çeşitlidir: Anne sevgisi, vatan sevgisi, çocuk sevgisi ve daha yüzlercesi… çeşitleri ne kadar çok olursa olsun sevgi denilince hepsinde de ortak olan bir nokta vardır ki o da koruma içgüdüsü. İnsan neyi severse sevsin şekli değişse de amacı her zaman ona zarar verilmesini engellemek ve her şeye karşı onu korumak oluyor. Sevilen varlık el üstünde tutulup tabiri caizse “gözden bile kıskanılıyor.” İnsanoğlunda sevgi denen duygu olmasaydı herhalde tüm insanlar sadece kendi için yaşar başkalarını düşünme ihtiyacı hissetmezlerdi ama sevgi insanın sadece kendisini düşünmesini engelliyor. Çoğu zaman sevgi ve “aşk” birbirine karıştırılan iki duygu olmuştur. Aşk, çoğu zaman saplantılı bir duyguyu ifade ederken sevgi daha daha gerçekçi bir duygudur. Çünkü bazı aşkların sonucunda mantık devre dışı kalarak olumsuz davranışlar meydana çıkabilir ama sevgi bu tür saplantıları içerisinde barındırmaz. Sevgi, Yunus Emre, Mevlana gibi gönül insanlarının nazarında “yaratılanı severiz, yaratandan ötürü” şeklinde ifadesini bulmuştur. Çıkardan, menfaatten uzak karşılıksız bir sevgidir onların nazarında. Her şeye karşı koşulsuz bir kabul ve her şeyi anlama çabasının sonucudur.  Sevgi, şefkat ve merhametin kalplerimize üflenmesidir. Tüm yaratılmış varlıklarda güzel tarafları görebilmek ve muhabbet duyabilmektir. Yunus Emre gibi “sevelim, sevilelim; dünya kimseye kalmaz” diyebilmektir gerçek sevgi.
 3. 3
  Ziyaretçi
  sevgi konulu yazı çok güzel çok yardımcı oldu 4. 4
  Ziyaretçi
  Bencede çok güzel olmuş

 5. 5
  Ziyaretçi
  Sevgi insan için bir ihtiyaçtır. Haydi düşünün insanlar birbirlerine kin ve nefret besler ise ne olur? Bir de sevgi ile birbirlerini anmaları nasıl olur? Sizce bunlardan hangisi daha güzel? Kin ve nefret mi, yoksa sevgi mi? Bence sevgi. İnsanlar sevgiye ihtiyaç duymasalardı, herkes birbirinin düşmanı olurdu.

  Sizi en yakınınızın sevmediğini düşünseniz, üzülmez misiniz? Peki siz, onu sevmezseniz, o üzülmez mi? Bunun için sevgi vaz geçilmez bir şeydir.

  İnsanlar arasındaki dostluğu kardeşliği, yakınlığı sağlayan sevgidir.
  İnsanlar bir birlerini sevmezlerse birlikte oyunlar oynayamaz, arkadaş olamaz ve birbirlerine yakınlık duyamazlar.

 6. 6
  Ziyaretçi
  Harika çok güzel tebrik kederim

 7. 7
  Ziyaretçi
  Bence de çok güzel bana da çok yardimci oldu bu sayfa. çok teşekkür ederim.

+ Yorum Gönder
sevgi ile ilgili yazılar,  sevgi ile ilgili metin,  sevgi ile ilgili metinler,  sevgi ile ilgili yazı,  sevgi ile ilgili kısa metinler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi