Bayan Subay Nasıl Olunur ?

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bayan Subay Nasıl Olunur ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bayan Subay Nasıl Olunur ?

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Bir bayan olarak nasıl subay olunur

  Nasıl Bayan Astsubay Olabilirim  Astsubay olmak için çeşitli şartlar bulunmaktadır. Ayrıca her kuvvetin (kara, deniz, hava, jandarma) ve her sınıfında(topçu, piyade, tankçı vb.) bazı farklı şartları olabilir. Kara kuvvetleri astsubay alımı için gerekli olan şartlar şunlardır:

  Genel Şartlar:

  - Lise ve dengi okullar, en az iki yıl süreli meslek yüksekokulu veya dört yıl süreli fakülte/yüksekokul mezunu olmak

  Sosyal Durum- Ahlak- Karakter

  - Dış Kaynaktan Muvazzaf Astsubay Temin Yönetmeliği’nin 6’ncı maddesinde düzenlenmiş olan “Muvazzaf Astsubay Adaylarında Aranacak Nitelikleri” taşımak. Bunlar genelde subaylar içinde istenen ahlaki yükümlülüklerdir. Bu şartlar içinde 657 sayılı devlet memurları kanununun 48. Madde sinide barındırır.

  Yaş ile İlgili Şartlar:

  - Dört yıl ve daha fazla süreli yükseköğretimi bitirenler için 28 yaşından, daha kısa süreli okulları bitirenler için 26 yaşından gün almamış olmak.

  Sağlık ile ilgili şartlar:

  - Vücut yapısı düzgün, ağız, çene ve diş yapısı muntazam olmak; yüzünde fazla miktarda çiçek bozukluğu, çıban ve yanık izleri, dilinde pelteklik, vücudunda dövme, kekemelik ve gözünde şaşılık vs. bulunmamak

  - TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen boy ve kilo sınırlarında olmak. Asgari boy standardı erkek adaylar için 164 cm, bayan adaylar için 158 cm’dir.

  - Sevk edilen askeri hastaneden başvurduğu sınıfa uygundur raporu almak
  Bu şartları taşıyan herkes astsubaylık sınavına başvurabilir. Astsubaylık sınavı yazılı sınav, sözlü sınav ve Fiziki Kabiliyet Yeterlilik Testi sınavından oluşur.

  - Yazılı sınavda 50 soru sorulmaktadır. Türkçe, İnkılap tarihi, Atatürkçülük, T.C. Anayasası, Uluslararası Kurumlar ve anlaşmalar, Türkiye Coğrafyasından oluşan yazılı sınavda en az 70 puan alınması gerekmektedir. Ayrıca bu sınavda 4 yanlış bir doğruyu götürmektedir.
  - Yazılı sınavı başarı ile veren adaylar mülakat sürecine girerler. Bu süreçte ilk sağlık muayenesi yapılır. Yukarıda bahsettiğimiz sağlık şartlarını taşıyanlar Kişilik değerlendirme testine gireceklerdir. Kişilik değerlendirme testi genel olarak nasıl bir karakterde olduğunuzu anlamak içindir. Bu puana tabi değildir. Sadece kanaat oluşturmak amacıyla yapılır. Sözlü mülakattan önce en son Fiziki kabiliyet yeterlilik testi yapılır. Adaylar 1500 m koşu, mekik ve şınav branşlarından değerlendirilecektir. Burada 40 baraj puanını geçmek gerekmektedir.

  - En son sözlü mülakat süreci başlar. Sözlü mülakatta diksiyondan, görünüşe, genel kültürden, kendini ifade etmeye, kendine güven duygusuna kadar birçok özellik ölçülür. Sözlü mülakattan da 70 almak gerekmektedir.

  Yazılı sınavın %70’i, Fiziki kabiliyet yeterlilik testinin %15’i, Sözlü mülakatın %15’i alınarak başarı puanı bulunur. Bu puana göre yapılan sıralama ile sınavı kazanan adayların listesi belirlenmiş olur.

  Bu sınavları başarı ile verenler astsubay meslek yüksekokulunda görecekleri iki yıllık eğitimin ardından astsubay çavış türbesi ile atanırlar. Ancak burada bilinmesi gereken bir başka konu daha vardır. Astsubay meslek yüksekokulları kara, hava, deniz, bando ve sağlık olmak üzere beş kısımdır. Bu sınıfların birbirinden farklı bir takım şartları bulunabilir.

  Maaşlara gelince yapılan görev ve yere göre değişmekle birlikte devletteki maaşlara göre normal düzeyde seyreder.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Yaa bu bilgiler çok güzel :) Teşekkür ediyorum... 4. 4
  Ziyaretçi
  Bencede çok güzel bilgiler polis ve ya subay olmak istiyorum inşallah isteyen herkes olur

 5. 5
  Ziyaretçi
  küçüklükten belli hep hayalimdir astsubay olmak inşallah bende olurum

 6. 6
  Ziyaretçi
  Verdiginiz bilgiler icin tsk ederim hep askeri okumak istemisimdir

 7. 7
  Ziyaretçi
  ben şuan bilgisayar bölümümü öğrencisiyim de kendi alanımı bitirdikten sonra astsubay olabilir miyim:)

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok gzl hep subay olmak istemişimdir :) :)

 9. 9
  Ziyaretçi
  bilgilr sperr ama bn meslk lisesnde okuyrm
  acba bi srun olur mu?baska.stelerde meslk lsesnde okumamasi.gbi sartlar duymstm

 10. 10
  Ziyaretçi
  Supersiniz:-)sizleri seviyorum.Bende deniz subayı olmak istiyorum.lise 3.sınıfa geçtim.seneye baş vurumu yapıp mülakatlara giriceğim:-)İnşallah kazanırım.Arkadaşlar İnşallah sizde kazanırsınız:-);-):-P

 11. 11
  Ziyaretçi

  Bende bende ama yurtdisindan oldugum icin sansim fazla yok malesef :(

 12. 12
  Ziyaretçi
  Muhasebe ve finanman bolumunu okudum ticaret meslek lisesi ogrencisi bi bayanim . astsubay olablir miyum ?

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
bayan subay nasıl olunur,  kadın subay nasıl olunur,  bayan subay olma şartları,  bayan subay,  kadın asker nasıl olunur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 8 kişi