Eklem Bacaklılar Nasıl Solunum Yapar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Eklem Bacaklılar Nasıl Solunum Yapar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Eklem Bacaklılar Nasıl Solunum Yapar

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Eklem Bacaklılar Nasıl Solunum Yaparlar


  Eklem baacaklılar karada, havada ve suda yaşarlar. İnce derililer vücut yüzeyiyle, sudakiler solungaçla, karadakiler de trakealarla (borular sistemi) solunum yaparlar.

  1. Deri Solunumu
  Vücut dış yüzeyini örten deri gaz değişimini sağlar. Alınan oksijen iç dokulara difüzyonla ya da kanla taşınır. Bu solunumu yapan, yassı ve yuvarlak solucanlarda dolaşım sistemi ve kan yoktur. Toprak solucanlarının tek katlı epitel dokudan ibaret derilerinde bulunan Goblet hücreleri çıkardıkları mukoz salgıyla vücut yüzeyinin devamlı nemli kalmasını sağlarlar.
  Kurbağa ve semenderlerin erginlerinde esas solunum organı akciğerlerdir. Nemli olan deri gerekli oksijenin %25 inin alınmasını sağlar. Memelilerde de kısmi deri solunumu vardır. Ancak alınan oksijenin oranı çok azdır. (% 1 kadar)

  2. Trake Solunumu
  Eklembacaklılardan Böcekler, Çok ayaklılar, Bazı Kabuklular ve Araknitlerde trake solunumu görülür. Trakeler dokulardaki hücrelere kadar sokulmuş borular sistemidir.
  Trakeler O2 yi doğrudan hücrelere taşır. Bu hayvanların kanı O2 ve CO2 taşımada görev yapmaz. Bu nedenle kanlarında oksijen taşıyan solunum pigmentleri bulunmaz. Kanları renksizdir. Trakelere gaz giriş çıkışı vücut ve kanat hareketleri yardımıyla sağlanır.

  3. Solungaç Solunumu
  Suda yaşayan hayvanlarda görülür. Kurbağa larvaları, deniz solucanları, bazı yumuşakçalar, kabuklular ve balıklarda bulunur. Solungaçlar suda çözünmüş oksijeni alacak şekilde özelleşmiş, yaprak veya tüy biçimindeki yapılardır.+ Yorum Gönder
eklem bacaklılarda solunum,  eklem bacaklıların solunum sistemi,  eklem bacaklılar nasıl solunum yapar ,  eklem bacaklılarda nasıl solunum yapar,  eklem bacaklılar ne solunumu yapar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi