Bitkiler Yapraklarını Dökünce Nasıl Solunum Yapar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bitkiler Yapraklarını Dökünce Nasıl Solunum Yapar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bitkiler Yapraklarını Dökünce Nasıl Solunum Yapar

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Bitkiler Yapraklarını Döktüğünde Nasıl Solunum Yapar
  Bitkiler de diğer canlılar gibi solunum yaparlar.Gündüzleri hem solunum hemde fotosentez yaparken geceleri sadcece solunum yaparlar.
  Yapraklarını döken bitkiler kışları fotosentez yapamazlar;çünkü fotosentez için yapraklarda bulunan klorofillere ihtiyaçları vardır.Bu yüzden sıcak havalarda,yani yaprakları henüz dökülmemişken bol bol besin depolarlar.Depolanan bu besin nişastadır.Kış geldiğinde bir bitki,yaşamını devam ettirebilmek için depoladığı nişastayı oksijenli solunumla yakar ve enerji elde eder.
  Yapraklarla her ne kadar hem fotosentez hem de solunum yapılabiliyor olsa da,aslında bitkinin başka bölümlerinde de oksijenli solunum yapılması mümkündür.Bir bitkide bulunan tek canlı yapılar yapraklar değildir.Odunsu bitkilerin gövdesi ve kökleri de canlı hücrelerden oluşur.Tabii ki bu hücrelerin her biri de,diğer bütün canlı hücreler gibi,oksijenli solunum gerçekleştiren organeller olan mitokondrilere sahiptir.
  Bitkilerin kabuğunda bulunan ve lentisel adı verilen delik ve küçük açıklıklar da bitkinin hava alışverişini sağlarlar. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok işime yaradı bulmam gereken bir konuydu sayenizde onuda hallettim+ Yorum Gönder
bitkiler yapraklarini dokunce olurmu,  bitkiler yapraklarıyla solunum yapar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi