Karamanoğlu Mehmet Bey'in Türkçe ile ilgili Söylediği Sözler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Karamanoğlu Mehmet Bey'in Türkçe ile ilgili Söylediği Sözler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Karamanoğlu Mehmet Bey'in Türkçe ile ilgili Söylediği Sözler

 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: KARAMANOĞLU MEHMET BEY ve TÜRKÇE İle ilgili söylemiş olduğu güzel sözleri veriyoruz , insanlara hoş eserleriyle bir rahatlık sunmuştur. ve güzel eserleriyle hep tanınacaktır.


  İdareciliği sırasında Türkçeyi resmi dil olarak ilan eden fermanını vermiştir. Bu fermanda “Bugünden sonra divanda, dergahda ve bargahta, mecliste ve meydanda Türkçe’den başka dil kullanılmayacaktır.” diyerek siyasi ve askeri bir zafer değil aynı zamanda kültürel bir zafer kazanmıştır.
  Bir milleti tarih sahnesinden indirmek isteyen güçler, ilk önce o milletin dilini hedef alır.

  Milletlerin, sonsuza tek varlıklarını sürdürebilmelerinin can damarı olan dilleri tahrip edilince, nesiller arasında milletin devamı için vazgeçilmez olan değerlerin nakli imkansız hale gelir. Bir kuşak sonra, kültürel iletişim kesilir. Milli kimlik yeni kuşaklara ulaştırılamaz. Sonra, o milletin bütünlüğü ve kültürünün tüm sembolleri tarihten silinip gider. Çünkü, bir milletin varlığının temel unsuru; onun kültürü ve sesi olan dilidir.

  Dil, bir kültürün canlı organizmalarını oluşturan varlığının, tek tek fertlerle ifadesidir. İnsan dilini terkedince, temsil ettiği kültür ve milli kimlik de tarih sahnesini terk eder.

  İhanete uğrayan milletler ilk önce dilini, kimliğini, sonra da bütünlüğünü kaybeder. Hititler ve Keltler gibi.
 3. 3
  Ziyaretçi
  çok good gerçekten a lot of iyi :D anlayana :D+ Yorum Gönder
karamanoğlu mehmet bey sözleri,  karamanoğlu mehmet beyin sözleri,  karamanoğlu mehmet bey sözü,  karamanoğlu mehmet bey kimdir türkçeyle ilişkisi nedir,  karamanoğlu mehmet bey sozu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi