Nene Hatun Neler Yapmıştır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Nene Hatun Neler Yapmıştır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Nene Hatun Neler Yapmıştır

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: nene hatun kimdir ve yaptıkları


  Nene Hatun (d. 1857- ö. 22 Mayıs 1955) 93 Harbi olarak da anılan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında, Erzurum'daki Aziziye Tabyası'nın savunulmasında kahramanca çalışarak adını tarihe yazdıran Türk kadınıdır. Aziziye savunmasına 20 yaşlarında genç bir gelinken, küçük yaştaki oğlunu ve 3 aylık kızını evde bırakarak katılmıştır.

  Nene Hatun 1857 yılında Erzurum'da doğdu.
  1877 yılında 8 Kasım'ı 9 Kasım'a bağlayan gece, Osmanlı vatandaşı olan Ermeni çeteleri Erzurum'un Aziziye Tabyası'na girmeyi başarmışlardı. Tabyayı koruyan Türk askerlerini uykuda yakalayıp kılıçtan geçirdiler. Bu sırada arkadan gelen Rus askerleri ise hiçbir zorlukla karşılaşmadan tabyayı ele geçirdiler.

  Erzurumlular, ölüme gittiklerini bildikleri halde, Aziziye Tabyası'na doğru koşuyordu. Tabyaya yerleşmiş olan Rus askerleri, gelenlere yaylım ateşi açtı. Ön sıradakiler o anda şehit oldular

  Nene Hatun'un vatan için gece başlayan mücâdelesi, tüm düşman Erzurum'dan kovuluncaya kadar devam etti. Erzurum'un her karış toprağında cephâne taşıyarak, yaralılara hemşirelik yaparak, yemek pişirerek, su dağıtarak, hizmetten hizmete koşarak destanlaştı.
  Türk Kadınlar Birliği tarafından ölümünden 3 ay önce yılın annesi seçilmiştir. 3. 3
  Ziyaretçi
  tşk ederim forum alev çok yardımcı oldun 4. 4
  Ziyaretçi
  çok güzelmiş yyaaaa forumalewww

 5. 5
  Ziyaretçi
  ödevim için işime yaradı ama öldükten sonra neler olmus keske onlarda olsaydı çok güzel olabilirdi

 6. 6
  Hakan
  Administratör
  ödevim için işime yaradı ama öldükten sonra neler olmus keske onlarda olsaydı çok güzel olabilirdi
  1955’te Türk Kadınlar Birliği tarafından Yılın Annesi seçilen Nene Hatun, Türkiye’de “Yılın Annesi” unvanı verilmiş ilk kadındır Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetler tarafından verilmiş olan “3. Ordunun Nenesi” unvanını taşır.

+ Yorum Gönder
Nene Hatunun yaptıkları,  Nene Hatun Milî Mücadele için ne yapmıştır..,  nene hatun un yaptıkları ,  nene hatun vatan için neler yapmıştır,  nene hatun unvanı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi