Atatürk inkılapları Sonucunda Günlük Yaşamda Ne Gibi Değişiklikler Oldu

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Atatürk inkılapları Sonucunda Günlük Yaşamda Ne Gibi Değişiklikler Oldu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Atatürk inkılapları Sonucunda Günlük Yaşamda Ne Gibi Değişiklikler Oldu

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Atatürk Inkılapları Sonucunda Günlük Yaşamda Oluşan Değişiklikler


  -Tekke ve zaviyeler ile türbeler çıkarılan bir kanunla kapatıldı(1925).

  -Kılık ve kıyafette de düzenleme yapılarak bugünkü kıyafet anlayışını getirdi ve şapka kanunu çıkarıldı. Dini kıyafetlerin giyimi de sadece ibadet yerleri ile sınırlandırıldı.

  -Takvim, saat ve ölçülerde değişiklik: Cumhuriyetten önce Hicri ve Rumi takvimler kullanılıyordu.Bunların yerine Miladi Takvim getirildi.(1926).

  -Saat durumu ise önceleri Güneş’in doğuşuna göre yapılıyordu.Bu saat yerine milletler arası saat sistemi kabul edildi.

  -Ölçü alanında da değişiklikler yapıldı. Önceleri kullanılan arşın, endaze, okka gibi birim ölçüleri yerine metre, kilo ve litre gibi bugünkü ölçüler getirildi. Böylece ticari alana bir düzen ve buna bağlı bir canlılık getirildi(1931).

  -Soyadı Kanunu: Osmanlı devletinde insanların soyadı olmayıp genellikle isimlerinin yanında lakap, baba adı, ayrıcalık ifade eden bazı unvanlarla anılırdı. Ancak bu, nüfus, askerlik, tapu, okul, adalet, ticaret gibi işlerde karışıklıklar çıkarıyordu .
  Bu karışıklığın önüne geçmek için 1934 yılında Soyadı Kanunu çıkarıldı. Bu kanunla, aile gülünç, ahlaka aykırı olmama ve Türkçe olma şartı ile istediği soyadını alabilecekti. 3. 3
  Ziyaretçi
  bu bilgiler için teşekürler+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi