İbadetlerin Bireysel Ve Sosyal Faydaları ile ilgili Ayetler

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İbadetlerin Bireysel Ve Sosyal Faydaları ile ilgili Ayetler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İbadetlerin Bireysel Ve Sosyal Faydaları ile ilgili Ayetler

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: ibadetlerin bireysel ve sosyal faydaları ile ilgili bazı ayetler

  “Beni anın (hatırlayın) ki ben de sizi anayım.” (Bakara Suresi 152. ayet.),

  “…De ki, Benim namazım, ibadetim… hep Alemlerin Rabbi olan Allah’adır.” (Enam Suresi 162. ayet.),

  “Şüphe yok ki ben Allah’ım! Benden başka hiçbir ilah yoktur. O halde bana ibadet et ve beni anmak için namaz kıl.” (Taha Suresi 14. ayet.).

  “ Kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur.”. (Rad Suresi 28. ayet.).

  “ …Tarafımdan size bir yol gösterici gelir de kim ona uyarsa, onlar için herhangi bir korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir…” (Bakara Suresi 38. ayet.).


  5. Sure (Mâide Suresi), 12. Ayet
  Andolsun, Allah İsrailoğullarından sağlam söz almıştı. Onlardan on iki temsilci -başkan- seçmiştik. Allah şöyle demişti: "Sizinle beraberim. Andolsun eğer namazı kılar, zekatı verir ve elçilerime inanır, onları desteklerseniz, (fakirlere gönülden yardımda bulunarak) Allah'a güzel bir borç verirseniz, elbette sizin kötülüklerinizi örterim ve andolsun sizi, içinden ırmaklar akan cennetlere koyarım. Ama bundan sonra sizden kim inkar ederse, mutlaka o, dümdüz yoldan sapmıştır."

  9. Sure (Tevbe Suresi), 71. Ayet
  Mü'min erkekler ve mü'min kadınlar birbirlerinin dostlarıdır. İyiliği emreder, kötülükten alıkoyarlar. Namazı dosdoğru kılar, zekâtı verirler. Allah'a ve Resûlüne itaat ederler. İşte bunlara Allah merhamet edecektir. Şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

  11. Sure (Hûd Suresi), 114. Ayet
  (Ey Muhammed!) Gündüzün iki tarafında ve gecenin gündüze yakın vakitlerinde namaz kıl. Çünkü iyilikler kötülükleri giderir. Bu, öğüt alanlar için bir öğüttür.

  29. Sure (Ankebût Suresi), 45. Ayet
  (Ey Muhammed!) Kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayasızlıktan ve kötülükten alıkor. Allah'ı anmak (olan namaz) elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı biliyor.

  31. Sure (Lokmân Suresi), 17. Ayet
  "Yavrum! Namazı dosdoğru kıl. İyiliği emret. Kötülükten alıkoy. Başına gelen musibetlere karşı sabırlı ol. Çünkü bunlar kesin olarak emredilmiş işlerdendir."

  2. Sure (Bakara Suresi), 184. Ayet
  Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.

  58. Sure (Mücâdele Suresi), 4. Ayet
  Kim (köle azat etme imkanı) bulamazsa, eşine dokunmadan önce ardarda iki ay oruç tutmalıdır. Kimin de buna gücü yetmezse altmış fakiri doyurmalıdır. Bunlar Allah'a ve Resülüne hakkıyla iman edesiniz diyedir. İşte bunlar Allah'ın sınırlarıdır. Kafirler için elem dolu bir azap vardır.

  9. Sure (Tevbe Suresi), 60. Ayet
  Sadakalar (zekatlar), Allah'tan bir farz olarak ancak fakirler, düşkünler, zekât toplayan memurlar, kalpleri İslam'a ısındırılacak olanlarla (özgürlüğüne kavuşturulacak) köleler, borçlular, Allah yolunda cihad edenler ve yolda kalmış yolcular içindir. Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

  22. Sure (Hac Suresi), 41. Ayet
  Onlar öyle kimselerdir ki, şâyet kendilerine yeryüzünde imkan ve iktidar versek, namazı dosdoğru kılar, zekatı verir, iyiliği emreder ve kötülüğü yasaklarlar. Bütün işlerin âkıbeti Allah'a aittir.

  2. Sure (Bakara Suresi), 264. Ayet
  Ey iman edenler! Allah'a ve ahiret gününe inanmadığı halde insanlara gösteriş olsun diye malını harcayan kimse gibi, sadakalarınızı başa kakmak ve gönül kırmak suretiyle boşa çıkarmayın. Böylesinin durumu, üzerinde biraz toprak bulunan ve maruz kaldığı şiddetli yağmurun kendisini çıplak bıraktığı bir kayanın durumu gibidir. Onlar kazandıklarından hiçbir şey elde edemezler. Allah kâfirler topluluğunu hidayete erdirmez.
  2. Sure (Bakara Suresi), 271. Ayet
  Sadakaları açıktan verirseniz ne güzel! Fakat onları gizleyerek fakirlere verirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır ve günahlarınızdan bir kısmına da keffaret olur. Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.

  2. Sure (Bakara Suresi), 273. Ayet
  (Sadakalar) kendilerini Allah yoluna adayan, yeryüzünde dolaşmaya güç yetiremeyen fakirler içindir. İffetlerinden dolayı (dilenmedikleri için), bilmeyen onları zengin sanır. Sen onları yüzlerinden tanırsın. İnsanlardan arsızca (bir şey) istemezler. Siz hayır olarak ne verirseniz, şüphesiz Allah onu bilir.

  2. Sure (Bakara Suresi), 276. Ayet
  Allah, faiz malını mahveder, sadakaları ise artırır (bereketlendirir). Allah hiçbir günahkâr nankörü sevmez.

  2. Sure (Bakara Suresi), 280. Ayet
  Eğer borçlu darlık içindeyse ona eli genişleyinceye kadar mühlet verin. Eğer bilirseniz, (borcu) sadaka olarak bağışlamanız, sizin için daha hayırlıdır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Ayetleri eklediğin için teşekkür ederim 4. 4
  Ziyaretçi
  gerçekten çok yardımcı oldunuz sayenizde perfonmans ödevinden yüksek alıcam

 5. 5
  Ziyaretçi
  Teşekkürler Allah razı olsun

 6. 6
  Ziyaretçi
  allah razı olsun çok işime yaradı

 7. 7
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim

 8. 8
  Ziyaretçi
  Sayenizde Ödevimi Tam Yapacam

 9. 9
  Ziyaretçi
  Allah razi olsun Teşekkürler

 10. 10
  Ziyaretçi
  sağolun sayenizde ödevimi yaptım

 11. 11
  Ziyaretçi

  sayenızde odevımı yaptım

 12. 12
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler performans ödevim sizin sayenizde yüksek olacak

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
ibadetlerin bireysel ve sosyal faydaları ile ilgili ayetler,  ibadetlerin bireysel ve toplumsal faydaları ile ilgili ayetler,  ibadetlerin bireysel faydaları ile ilgili ayetler,  ibadetlerin toplumsal faydaları ile ilgili ayetler,  ibadetleri bireysel ve sosyal faydaları ile ilgili ayetler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 10 kişi