Ramazan Bayramı ile ilgili Yazılar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ramazan Bayramı ile ilgili Yazılar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: ramazan bayramı ile ilgili yazılar


  Bayram bir sevinç ve neşe günüdür. Yüce duyguların coştuğu, sevgi ve saygı, hislerinin mü'minler arasında alabildiğine canlandığı güzel günlerden biridir. O günde yardımlaşma ve kaynaşma son sınırına varır.

  Bayram insanları kaynaştırıp biraraya getiren en güzel vesilelerden biridir. Öyle ki, bayramda şahlanan yardımlaşma ve hediyeleşme ruhu yalnızca hayatta olanlara bağlı kalmaz, dünyadan gidip kabirlerinde bir Fatiha bekleyenlere kadar uzanır. Onların bu dileğini yerine getirmek için mü'minler bayramda kabirleri ziyaret ederler; ruhlarına Kur'ân'lar, Fatihalar ve dualar okuyarak onları da sevindirirler.

  Ramazan Bayramının mü'minler arasında ayrı bir yeri vardır. Çünkü Ramazan Bayramı, hergün tutulan orucun iftar vaktindeki sevinci gibi, tutulan bir aylık orucun toplu bir iftar sevincini ifade eder. Bir ay gibi uzun bir süreyle, özellikle Ramazan'ın yaz mevsimine denk geldiğinde sıcak günlerde nefislerine oruç tutturan mü'minler, sabır imtihanını vererek manevi sorumluluktan kurtulmanın sevincini Ramazan Bayramında yaşama imkânına kavuşurlar. 3. 3
  İlk Yolcu
  Bayan Üye
  Bayramı sevinç içinde geçirmek için bazı hususlara dikkat etmemiz gerekmektedir. Bayram sevincini diğer insanlarla paylaşmalıyız. Zira sevinç paylaştıkça çoğalır. Bu nedenle oturup ziyaret edilmeyi beklemek yerine ailemizden başlayarak, akrabalarımızı, komşularımızı ve tanıdıklarımızı ziyaret etmeliyiz. Çocuklarımızı hediyelerle sevindirmeli ve unutulmaz bir bayram yaşatmalıyız. Malumunuzdur ki, çocuklukta yaşanan bu günler çok önemli bir rol oynamakta, kültürel ve dinî kimliğimizi güçlendirmektedir.

  Aynı şekilde iletişim araçlarını da kullanarak şahsen ziyaret etme imkânımız olmayan kişilere de ulaşıp arkadaşlık bağlarını kuvvetlendirmeliyiz. Huzurevlerinde ve başka kurumlarda bulunan insanları ziyaret ederek hâl ve hatırlarını sormalı, mümkünse ufak bir hediye götürmeliyiz.

  Küskünlüklerimizi bu rahmet gününde bir tarafa bırakmalıyız. Zira Müslümanlar arasında merhamet ve sevgi inancın gereklilikleri arasındadır. Efendimiz (as) şöyle buyuruyor: "Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız." (Tâc, 5, S. 244)

  Sevgili Kardeşlerim,
  Dünyanın Burma-Arakan, Suriye ve Afrika gibi değişik yerlerinde birçok Müslüman Ramazan Bayramı’na sefalet, savaş ve fakirlik içerisinde giriyor. Ramazan ayı boyunca yaptığımız yardımlarla kardeşlerimize destek olmaya çalıştık. Kardeşlerimizi bu zorluklardan yakın bir gelecekte kurtarmasını ve Avrupa’da yaşayan biz Müslümanlara da savaş bölgelerine yardım elini uzatabilmeyi nasib etmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyoruz.

  Bu duygu ve düşüncelerle bütün Müslümanların Ramazan Bayramı’nı tebrik ediyor ve nice bayramlara ulaşmayı ümit ediyoruz.

  IGMG İrşad Başkanlığı+ Yorum Gönder
ramazan bayramı ile ilgili yazı,  ramazanla ilgili yazılar,  ramazan ayı ile ilgili yazılar,  ramazan bayramı ile ilgili yazılar,  ramazan bayramı ile ilgili kısa yazı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi