Bilim Fen Ve Teknoloji ile ilgili Kısa Yazılar

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bilim Fen Ve Teknoloji ile ilgili Kısa Yazılar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bilim Fen Ve Teknoloji ile ilgili Kısa Yazılar

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: bilim fen ve teknoloji ile ilgili bazı kısa yazılar

  Bilim ve Teknoloji Nedir?


  Çağdaş yaşama geçişin en önemli zemin hazırlayıcısı kuşkusuz bilim ve teknolojidir. Buluşlardan yola çıkarak insan gündelik hayatta karşılaştığı birçok zorluğun üstesinden gelebilmiştir. Bize sıradan gelebilecek pek çok şey aslında tek başına birer devrim niteliğindedir. Örneğin elektriksiz bir hayat düşünülemez. Fakat bundan çok değil 1000 yıl önce mum ışığı kullanılmakta idi. Sadece aydınlatma olarak değil elektrikle çalışabilen hiçbir cihaz bulunmamaktaydı. Bilimin ve teknolojinin bu yüzden çeşitli engelleri bulunmaktaydı. Elektriğin bulunuşu da bu engellerden birini ortadan kaldırmıştı. Bilimde araştırmak ve gözlem yapmak esastır. Çevresini iyi inceleyen bir araştırmacı incelemelerini daha sağlıklı temeller üzerine oturtabilir.

  İlk çağlardan beri insan çevresini hep inceleme ve anlama yoluna gitmiştir. Ancak o devirlerde akla yatkın olan en iyi fikir kabul edilmiş ve doğruluğu bir daha test edilmemiştir. Örneğin dünyanın uzun bir zaman öküzün boynuzları ucunda durduğu inancı hakimmiş. Bugün bir çocuğa söylesek inanmaz ama bir devir böle geçmiş. İşte bu çağ değişimleri sırasında nasıl gelişmişlik ön planda ise bilimde de böle geçişler mevcuttur. Uzay çağı , Bilgisayar çağı vs… İnanlar araştırdıkça yeni bir şeyler bulmuş ve buldukça daha fazlasını istemiştir. Bilimsel araştırmaların yakın konularda bağlantıları mutlak olduğundan bulunan bir şeyin yakın bir projede kullanılıp geliştirilmesi de olasıdır. Keşifler bu yüzden bilimde çok önemli bir yer tutar. Kaşifleri anlamaya çalışırken yeni şeyler bulunup proje geliştiren bir çok araştırmacı zaman zaman uzun sürse de neticeye ulaşabilmişlerdir. Örneğin genetik biliminin mimarı Mendel’ in bezelyeler üzerinde çalışarak elde ettiği bilgileri geliştiren araştırmacılar sayesinde bugün en hızlı ilerleyen bilim kollarından biri olan Moleküler Biyoloji ve Genetik dalının temelleri atılmış oldu 3. 3
  İlk Yolcu
  Bayan Üye
  Bilim ve Teknoloji Haftası ile ilgili yazı, Bilim ve Teknoloji Haftası hakkında yazı
  Bilim ve Teknoloji Haftası 8-14 Mart tarihleri arasında kutlanmaktadır.
  Türk Dil Kurumu Sözlüğü, “Bilim” kavramını, “Evrenin ya da olay*ların bir bölümünü konu olarak seçen, deneysel yöntemlere ve ger*çekliğe dayanarak yasalar çıkarmaya çalışan düzenli bilgi” olarak tanımlıyor.
  Bilimin elde ettiği verilen, doğruluğu kanıtlanmış yöntem ve bilgi*leri, sonuçları iş ve uygulama alanına dönüştürmeye ve bu bilgileri kapsayan bütün bilgiye de teknoloji tanımı getiriliyor,
  insanoğlu, ilk yaratıldığı andan itibaren dünyayı ve kendini tanı*mak istemiştir, İşte bu merak, insanın bilgiyle karşılaşmasına sebep olmuştur. Bu bilgiyi elde edebilmek için araştırmalar yapan insanoğ*lu, kendi geliştirdiği teknolojiyle araştırmalarını sürdürmüş, bu araştır*malar da yeni yeni bilim dallarının ortaya çıkmasını sağlamıştır,
  Gök gürlemesi, şimşek çakması, ayın ya da güneşin tutulması, hastalıklar, afetler gibi olaylar insanoğlunun kafasında birtakım so*ru işaretlerine sebep olmuş, hayat, ölüm, kalbin çalışması, korku, merak gibi unsurlar da aynı derecede insanın ilgisini çekmiştir.
  işte bütün bunlarla baş edebilmek için “bilim’i keşfeden insan, teknolojinin yardımıyla sorularına cevap aramaya çalışmıştır. Bilim asıl alanı doğa olaylarıdır. Yalnızca fiziksel olguları değil, sosyolojik, psikolojik, ekonomik, kültürel gibi bilgi alanları da doğa olaylarının içine giriyor, insanla ve çevresiyle ilgili olan her olgu bir doğa olayı*dır, insanoğlu, bu olguları bilmek ve kendi yararına yönlendirmek için varoluşundan beri tükenmez bir tutkuyla ve sabırla uğraşmak*tadır. 4. 4
  İlk Yolcu
  Bayan Üye
  Bilim fen ve teknolojinin yararları

  1- İnternet sayesinde dünyanın diğer bir ucundan diğer ucuna bilgi ulaştırılabilmesi.

  2- Teknoloji sayesinden insanlar çok daha kolay yaşam imkanlarına sahip olurlar ve yapacakları işler çabul ve rahat yapabilirler. Örneğin evlerde kullanılan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi teknolojik ürünler işleri kolayca yapmaya yararlar. Evlerde bulunan teknolojik aletler yardımıyla hem bilgileri ve yiyecekleri saklarsınız hemde yapacağınız işleri daha hızlı ve basit bir şekilde yapabilirsiniz. Bu işleri yaparken daha az enerji sarfedebilirisiniz.

  3- Teknoloji tıp alanındada çok faydalı birşeydir. İnsanların hayatına olumlu etkiler sağlamaktadır. İnsanların hastalıkların daha çabuk bulunması için tıptaki teknolojik ürünlerden yararlanılmaktadır.

  4-Eğitim alanındada teknolojinin çok faydası vardır. Mesela ; episkop, projeksiyon makinesi ve televizyon gibi ürünler yardımıyla okullarda ders anlatmada kolaylık sağlanmaktadır.

  5- Teknolojinin birdiğer faydası insanların düşüncelerini, duygularını daha fazla insana anlatmasının daha kolay bir hale gelmesidir. Matbaa sayesinde birçok kitap basılmış ve insanlar bu kitaplar sayesinde kültürleri gelişmiştir. Hayatımızda internet, gazete, televizyon, radyo ve diğer iletişim aletleri ile daha fazla insana haberler ulaştırılmaktadır.

  6- Teknoloji ulaşım alanındada çok faydalıdır. Eskiden yolları atlarla veya yüreyerek aylarda belkide yıllarda gidilmekteydi. Teknoloji sayesinde bu kolaylaştı ve çok uzak biryere kısa zamanda ulaşılabilmektedir.

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok işime yaradı thank you

 6. 6
  Ziyaretçi
  sağlun süper işime yaradı thank you

 7. 7
  Ziyaretçi
  çok güzelmiş yhaa

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok yardımcı oldu soğolun

 9. 9
  Ziyaretçi
  çok işime yaradı

 10. 10
  Ziyaretçi
  çook teşekkür ederimm

 11. 11
  Ziyaretçi

  çok iyi yaa bayıldım çok işime yaradı thanks

 12. 12
  Ziyaretçi
  sosyal ödevim için çok işime yaradı çok teşekkürler :))

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
fen ve teknoloji ile ilgili bilgiler,  bilim ve teknoloji ile ilgili yazı,  bilim fen ve teknoloji ile ilgili yazı,  bilim ve teknoloji ile ilgili kısa yazı,  bilim ve teknoloji ile ilgili yazi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 10 kişi