Fotosentez evreleri nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Fotosentez evreleri nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Fotosentez evreleri nelerdir

 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: fotosentezin evreleri


  1. IşıklıDevreReaksiyonları
  Bu devre kloroplastın zar katmanları içinde yani granalar’da gerçekleşir. Işık mutlaka gereklidir ve iki şekilde meydana gelir.
  Devirli fotofosforilasyonda; sadece 2 ATP sentezlenir. Herhangi bir madde tüketimi görülmez. Elektronlar aynı klorofile geri döner.
  Devirsiz fotofosforilasyonda; hem klorofil-a hem de klorofil-b görev yapar. H2O parçalanır (fotoliz olayı). Devirsiz fotofosforilasyondabir defa elektronların aktarılması sonucunda 1 ATP, 2 NADPH2 ve 1 O2 molekülü oluşur.

  2. Karanlık Devre
  Işığın kullanılmadığı, enzimatik reaksiyonlar evresidir. Bundan dolayı karanlık devre denir. Ama olayları yine ışıklı ortamda olur. Çünkü ışıklı devreye bağlıdır.
  Kloroplastın sıvı kısmında gerçekleşen bir karbon döngüsüdür. Işıklı devreden getirilen hidrojenlerle CO2 indirgenir ve organik bileşikler sentezlenir. Gerekli aktivasyon enerjisi ise, yine ışıklı devreden gelen ATP lerle sağlanır.
  Karanlık devre reaksiyonlarında mutlaka CO2 gerekli olup, bu safhasıcaklık değişmelerine karşı hassastır. Çünkü enzimler katalizör olarak görev yapar.
  Bir molekül glikozun sentezlenebilmesi için 6 molekül CO2 nin tutulması gerekir. 1 CO2 için 3 ATP ve 2 NADPH2 gerekli olduğuna göre; 1 glikoz için 18 ATP ve 12 NADPH2 gerekir. Bunun için ise, ışıklı devre olaylarının 6 defa tekrarlanması gerekir.+ Yorum Gönder
fotosentez evreleri,  fotosentezin evreleri,  fotosentezin evreleri nelerdir,  fotosentez evreleri nelerdir,  nadph2 nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi