Vergi vermenin önemini kısaca açıklayınız

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Vergi vermenin önemini kısaca açıklayınız ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Vergi vermenin önemini kısaca açıklayınız

 2. 2
  Suskun Karizma
  Özel Üye

  Cevap: Vergi vermenin önemini kısaca açıklayınız hakkında bilgi

  Vergi vermenin önemini kısaca açıklayınız

  Vergi bir ülkenin gerçek ve tüzel kişilere yüklemiş olduğu ekonomik zorunluluktur. Devletin vatandaşlara yüklemiş olduğu ekonomik zorunluluğun asıl işlevi devlet harcamalarını karşılamaktır. Yani yol, su, elektrik, sağlık, eğitim vs. gibi altyapı hizmetleri verilen bu vergilerle karşılanmaktadır. Vergi ödeme fakir zengin fark etmeksizin herkezin ödemesi gereken bir yükümlülüktür.

  Kimler Ne Kadar Vergi Öder
  Devletin belirlemiş olduğu vergiyi öderken vergi ödeyecek kişilerin devlet hizmetinden yararlanması göz önünde bulundurulmaz. Vergi ödeme tamamiyle kişinin ödeme gücüyle alakalı bir durumdur. Vergi öderken devlet vatandaşların gelir düzeylerini göz önünde bulundurmaktadır. Bu şartları göz önünde bulundurarak bu sisteme dayalı bir ödeme sistemi geliştirir. Örneğin ahmet ayık bin tl geliri var. Mehmetin ise 2 bin tl geliri var. Buna bakacak olursa mehmet ahmetten daha fazla vergi ödemek zorundadır.

  Vergi Türleri Nelerdir
  Vergi dolaylı ve dolaysız olmak üzere iki gruba ayrılır

  Dolaylı Vergi : Dolaylı vergi vatandaşın devletten hizmet almaları yada mal satın almaları sonunda ortaya çıkmaktadır. Bu vergileri K.D.V yada tekel vergisi olarakta görebilirsiniz.

  Dolaysız Vergi : Dolaysız vergi iş yeri olan ticaretçilerin kazanmış oldukları paradan yada bir iş yerinde maaş ile çalışan memur yada işçilerin aldıkları ücretten kesilen vergilerdir.

  Vergi Ödemenin Yararları Nelerdir
  Aynı ülkede yaşamakta olan devletin vermiş olduğu imkan ve hizmatlerden yararlanan vatandaşların devlete vergisini düzenli bir şekilde ödemesi gerekmekte. Ödenen vergi ile devlet vatandaşlara bizlere çeşitli geniş imkanlar sunmakta. Devlet ülkede yaşayan insanların daha rahat yaşamaları için vatandaşlardan aldığı vergiler ile insanlara çeşitli imkanlar sunabiliyor. Bu imkanların başında eğitim yuvaları, su, televizyon, elektrik vs. diye uzatılabilir. Vergi ödemek ülke üzerinde yaşayan her insanın görevidir.
+ Yorum Gönder
vergi vermenin önemi kısaca,  vergi vermenin önemini kısaca açıklayınız,  vergi vermenin önemi kısaca açıklayınız
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi