Termometre nedir ve nasıl çalışır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Termometre nedir ve nasıl çalışır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Termometre nedir ve nasıl çalışır

 2. 2
  Suskun Karizma
  Özel Üye

  Cevap: Termometre Nedir Nasıl Çalışır Hakkında

  Bir cismin sıcaklığını ölçmeye yarayan alet. İlk termometre, 1614 yılında ünlü bilgin Galile tarafından yapılmış, gittikçe evrim kazanarak, bugün kullanmakta olduğumuz termometrelerin meydana gelmesine yol açmıştır. Bugün kullanmakta olduğumuz termometreler, 1742 yılında Andres Celsius tarafından bulunmuştur.
  Termometreler, genel olarak, ince bir cam tüp halindedirler. Bu tüpün alt tarafında şişkince olan bölümde, cıva deposu vardır. Sıcaklık karşısında genişlemeye uğrayan cava, bir sütun halinde, cam tüp içinde yükselir, önceden tespit edilmiş derece miktarlarına göre, civanın bu yükselmesine sebep olan sıcaklık, tespit edilmiş olur.

  Genel olarak Santigrat, Fahrenheit, Reomür olmak üzere üç çeşit termometre vardır. Bunlar, genel yapı bakımından birbirlerinin aynıdır. Değişik olan, üzerlerinde bulunan rakamlardır. Bu da, kaynama derecesinin, her üçünde değişik olarak alınmasından ileri gelmektedir. Suyun donma derecesi, her üç termometrede 0 olduğu halde, kaynama derecesi, Santigratta 100, Fahrenheltta 212, Reomürde 80 olarak kabul edilmiştir.Oiva termometrelerinden başka madensel ve alkollü termometreler de yapılmıştır.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi