Miladi takviminin kullanılmaya başlandığı tarih

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Miladi takviminin kullanılmaya başlandığı tarih ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Suskun Karizma
  Özel Üye

  Cevap: Miladi takviminin kullanılmaya başlandığı tarih hakkında

  1926′ dan itibaren kullandığımız takvimdir. Günes yılını esas alır. Temeli Mısırlılar’a dayanır. İyon ve Yunanlılar kanalıyla Batıya aktarılmıstır. Romalılar Sezar zamanında JULYEN takvimi olarak düzenlemis ve kullanmıslardır. Yeniçağda Papa XII.Gregor tarafından yeniden yapılan düzenlemelerle GREGORYAN TAKVİMİ olarak anılmıştır. Günümüzde ise Milat takvimi denilmektedir. Milat takvimi Hz. İsa’nın doğusunu (sıfır) kronolojinin baslangıcı olarak kabul eder.Öncesine MÖ (Milattan önce), sonrasına da MS (Milattan sonra) denilmiştir.

  1 Ocak 1926 'dan itibaren Türkiye'de tamamen yürürlüğe girmiştir. (Ülkemizde 1 Mart 1926'da milâdî takvim kabul edilmiştir. Rumî takvim ise bütçe ayarlamalarında kullanılmıştır. 1983 yılında malî yılbaşının Ocak ayının birinci gününe alınmasıyla da tamamen kullanımdan kaldırılmıştır. 26 Aralık 1925 tarihinde çıkarılan bir yasayla diğer bütün takvimler yürürlükten kaldırılarak yerine, bugün kullandığımız milâdî takvim kabul edilmiştir.).
  Böylece Türkiye, ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal alanlarda Avrupa devletleri ile ilişkilerini geliştirmeye ve çağdaşlaşmaya yönelik önemli bir adım atmıştır.
  Günümüzde dünya devletlerinin birçoğu bu takvimi benimsemiştir.
 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel herkese öneririm bana çok yardımcı oldu+ Yorum Gönder
miladi takvim ne zaman kullanılmaya başlandı,  miladi takvimi hangi tarihten bu yana kullanıyoruz,  miladi takvimin kullanılmaya başlandığı tarih,  miladi takvim kac yılında kullanılmaya başlandı,  miladi takvimi ne zaman kullanılmaya başladık
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi