Elektriklenmenin yararları nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Elektriklenmenin yararları nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Elektriklenmenin yararları nelerdir

 2. 2
  Suskun Karizma
  Özel Üye

  Cevap: Elektriklenmenin faydaları nelerdir

  Elektriklenmenin yararları nelerdir


  Elektriklenmenin faydaları nelerdir? kısaca yazar mısınız madde madde, elektriklenince olumlu neler oluyor.

  Elektriklenmeden, teknolojinin ve günlük yaşamın birçok alanında yararlanılır. Bunu otomobil veya beyaz eşyaların boyanmasında görebiliriz. Boyanacak olan otomobil ya da beyaz eşyanın yüzeyi negatif yük ile yüklenir. Boya damlacıkları, pozitif yük verilerek püskürtülür. Dolayısıyla zıt yükle yüklenmiş boya tanecikleri otomobil ya da beyaz eşyanın yüzeyine yapışır. Burada boya damlacıkları aynı yükle yüklü olduklarından püskürme sırasında birbirini iter. Bu durum da damlacıkların yüzeye daha düzenli yapışmasını sağlar.

  Elektriklenme ile endüstriyel tesislerin ve kömür santrallerinin bacalarından çıkan zararlı küçük parçacıkların havaya karışması önlenir. Bunun için yandaki şekilde de olduğu gibi tozlar bacadaki negatif yüklü kabloların yanından geçerken negatif yükle yüklenir. Daha sonra tozlar, bacanın etrafındaki pozitif yüklü tabaka tarafından çekilir. Tabakaya yapışan toz parçalarının havaya karışması engellenerek hava kirliliği önlenmiş olur.

  Evlerde kullanılan hava temizleyicileri de buna benzer biçimde çalışır. Kirli hava, hava temizleyicinin filtresinden geçerken büyük tozlar ve kirli parçacıklar temizlenir.
+ Yorum Gönder
elektriklenmenin yararları nelerdir,  elektriklenmenin yararları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi