Sıvı basıncı nelere bağlıdır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sıvı basıncı nelere bağlıdır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Sıvı basıncı nelere bağlıdır

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: sıvı basıncı nelere bağlıdır

  sıvı basıncı nelere bağlıdır hakkında bilgi


  Sıvı Basıncı Nelere Bağlıdır?

  1-) Durgun sıvıların basıncı; sıvının öz kütlesine (öz ağırlığına), yer çekim ivmesine ve sıvının derinliğine (açık yüzeye olan uzaklığına) bağlı olup bunlarla doğru orantılıdır.
  Sıvı derinliği ve öz kütle arttıkça basınç artar, sıvı derinliği ve öz kütle azaldıkça basınç azalır.
  sivi-basinci.gif

  2-) Durgun sıvıların basıncı; içerisinde bulunduğu kabın şekline ya da kaptaki sıvı miktarına bağlı değildir.
  İçerisinde aynı yükseklikte, aynı cins sıvılar bulunan farklı şekilli kapların tabanlarındaki sıvı basınçları aynıdır. Çünkü sıvı basıncı, sıvının derinliğine, öz kütlesine ve yer çekim ivmesine bağlıdır. Bu değerler bütün kaplarda aynı olduğu için sıvı basınçları da eşittir.


  Sivi Basinci1.gif

  h, d ve g aynı olduğu için; P1 = P2 = P3 = P4 = P5 = P6 = h . d . g


  3-) Bir kap içerisinde birbirine karışmayan sıvılar varsa bu sıvıların kabın tabanında oluşturdukları toplam basınç, her bir sıvının kendi tabanına uyguladığı basınçların toplamına eşittir.
  Birbirine karışmayan yani birbiri içerisinde çözünmeyen sıvılardan öz kütlesi büyük olan sıvı daime en altta bulunur.

  Sivi Basinci2.gif

  4-) Bir kaptan açılan deliklerden fışkıran suyun yatay olarak alacağı yol yani sıvının ilerleme miktarı (ulaştığı mesafe) sıvı basıncına, sıvı basıncı da yalnızca sıvının derinliğine bağlıdır ve doğru orantılıdır. Derinlik arttıkça sıvı basıncı ve suyun fışkırma miktarı (ulaştığı mesafe) artar. Sıvının fışkırma miktarı (ulaştığı mesafe), sıvının cinsine, ya da yer çekim ivmesine (açık hava basıncına) bağlı değildir. (Kap içerisindeki farklı noktalarda öz kütle, yer çekim ivmesi ve açık hava basıncı aynı olduğu için).

  Sivi Basinci3.gif

  5-) Şekli düzgün olan kaplarda sıvı derinliği zamanla düzgün olarak artar. Şekli düzgün olmayan kaplarda ise kaptaki sıvı derinliği zamanla düzgün olarak artmaz.
  Şekillerdeki K, L ve M kapları özdeş musluklarla doldurulursa, basıncın zamana göre değişimi aynı olmaz. (Basınç değişimi sıvı derinliğine bağlıdır).
  Sivi Basinci4.gif

  6-) Durgun sıvılarda basınç bulunurken;

  Sivi Basinci5.gif 3. 3
  Ziyaretçi
  çok anlatımlı çok güzel bigiler 4. 4
  Ziyaretçi
  Sıvı basıncı ile ilgili bilgilerde 5. maddede L ve M kaplarına ait açıklamalar doğru ancak grafikler ters yerleştirilmiştir. Düzeltilmesi öğrencilerde kafa karışıklığı oluşmasını engelleyecektir.
  Sadece bir veli olarak yazdığımı belirtir, başarılarınızın devamını dilerim.
  Saygılarımla.

 5. 5
  Ziyaretçi
  bencede çok beğendim

+ Yorum Gönder
sıvı basıncı nelere bağlıdır,  sıvıların basıncı nelere bağlıdır,  sıvılarda basınç nelere bağlıdır,  sıvı basıncı neye bağlıdır,  sıvı basıncı nelere baglıdır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi