Karadeniz bölgesindeki meslekler nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Karadeniz bölgesindeki meslekler nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Hakan
  Administratör

  Cevap: Karadeniz bölgesinin ekonomik faaliyetleri nelerdir

  TARIM ve HAYVANCILIK : Bölgenin tarım koşullarına bakıldığı zaman engebelik alanların geniş yer kaplamasıyağış miktarının bol olması ılıman bir iklim görülmesi tarım ürünlerinde çeşitliliği ve verimi etkilemektedir. Yağışın bol olmasından dolayı nadasa bırakılan topraklar oldukça azdır.

  Çay : Bol nem ılık ve yağışlı ortam ile gölgeleri iklim özelliklerine sahip yerlerde uygun yetişme imkanlar bulunmaktadır. Kışlar ılık geçmelidir bu aylarda görülebilecek don olayları bitkiye zarar verir . Yurdumuzda en iyi yetişme şartlarını Doğu Karadeniz Bölümünde bulmuştur. Bugün Rize başta olmak üzere Ordu’dan Gürcistan sınırına kadar olan kıyı kesimde tarımı yapılmaktadır. Yurdumuzda çay tarımı Cumhuriyetin ilanından sonra başlamıştır (1924). Çay tarımının tamamı Karadeniz bölgesindedir.

  Karadeniz bölgesinde yaz yağışlarının görülmesi zengin bir bitki örtüsünün olmasından dolayı özellikle bölgenin doğu kesimlerinde büyük baş hayvancılık yapılmaktadır. Batı Karadeniz bölümünde ise Bolu ve Çevresinde kümes hayvancılığı yaygındır.

  MADENLER ve SANAYİ : Karadeniz Bölgesinde çıkarılan maden çeşidi azdır. Batı Karadeniz Bölümünde Zonguldak ve çevresinde taşkömürü yataklarıKastamonu(Küre)bakır yataklarıOrta Karadeniz'de HavzaÇeltek ve Merzifon çevresinde linyitDoğu Karadeniz bölümüne ise Artvin(Murgul)bakırve Giresun(Espiye)'da bakır çıkarılır.


  Bölgedeki sanayi tesisleri ise : Safranbolu : ağaç işlerikereste fabrikası Çaycuma : kağıt fabrikası Taşköprü : Kağıt fabrikası Samsun:sigara fabrikalarıtarım aletleri fabrikasıMurgul: bakır işleme atölyeleri Turhal: şeker fabrikası Giresun(Aksu) : kağıt fabrikasıfındık ve çay işleme tesisleri Rize: çay fabrikaları
 3. 3
  Ziyaretçi
  ödevimi yaptım çok güzel bir site burası 4. 4
  Ziyaretçi
  çok güzel tam işime yaradı

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok güzel site

 6. 6
  Ziyaretçi
  karadeniz bölgesindeki yoğun meslekler diyin

 7. 7
  Ziyaretçi
  Balıkçılık, çiftçilik

 8. 8
  Ziyaretçi
  iyi ama isime yaramadi

+ Yorum Gönder
karadeniz bölgesinin meslekleri,  karadeniz bölgesindeki meslekler,  karadeniz bölgesi meslekleri,  karadeniz bölgesinin meslekleri nelerdir,  karadeniz bölgesindeki meslekler nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 25 kişi