Ayın evreleri nelerdir ve nasıl oluşur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Ayın evreleri nelerdir ve nasıl oluşur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ayın evreleri nelerdir ve nasıl oluşur

 2. 2
  Suskun Karizma
  Özel Üye

  Cevap: Ay’ın Evreleri nelerdir Ay’ın evreleri nasıl oluşur

  Ayın Evreleri
  Ay’ın kendisi ışık kaynağı değildir, ışık saçmaz, sadece Güneş’ten aldığı ışığı yansıtır. Güneş’se Ay’ın ancak kendisine dönük olan yarımküresini aydınlatır.Ay’ın, Dünya’dan bakılınca, Güneş’e göre aldığı çeşitli görünümlere, evre denir.

  Yeniay evresinde Ay, Güneş ile Dünya arasındadır; bir bakıma bize arkası yani aydınlık olmayan yüzü dönük olduğu için Ay tekeri tüm karanlıktır, hiç görünmez. Ama çok geçmeden, akşama doğru incecik bir ayça biçiminde görülür.
  ilk dördün’de Ay’ın aydınlık yüzünün yarısı görülür hale gelir. O zaman Ay ile Güneş Dünya’ya göre birbirine dikey doğrultuda bulunurlar.
  Bir hafta sonra Ay, Dünya’ya, aydınlık yüzünün tamamını gösterir: bu evreye dolunay denir. Bu evrede Dünya’dan bakılınca Güneş ile Ay birbirine karşıt iki yöndedir: biri doğarken öteki batar. Sonra Ay, sabahları da gözükür olur, Dünya’dan gözlenebilecek olan aydınlık kesimi ise, giderek küçülür.

  Son dördün’de gene Ay tekerinin yarısı görülebilir. Bundan sonraki günlerde ise ancak, gene bir ayça halinde seçilebilir ve ayça da incelir
  İncelir, sonunda tamamen silinir. Ondan sonra gene yeniay ve yeni bir kavuşum ayı başlar, evreler de önceki gibi yeniden birbirini izler. Zamanın haftalara ve aylara bölünmesinin kaynağı bu olayın insanlarca gözlenmiş olmasıdır.


 3. 3
  Ziyaretçi
  çok beğendim çok teşekkür ederim ödevim için tam yararlı 1 site oldu bu site. Ben de ödevimi nereden yapacağım diye düşünüyordum tam zamanında bu siteye rastladım ve performans ödevin den yüksek alacağımı umuyorum size yeniden teşekkür ediyorum . 4. 4
  Ziyaretçi
  Çok şey öğrendim.

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler yaz tatili ödevim için yararlı oldu sağolun

+ Yorum Gönder
ayın evreleri nelerdir ve nasıl oluşur,  ayın evreleri nasıl oluşur,  ayın evreleri nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi