İlişkiden kaç gün sonra mide bulantısı olur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İlişkiden kaç gün sonra mide bulantısı olur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İlişkiden kaç gün sonra mide bulantısı olur

 2. 2
  Suskun Karizma
  Özel Üye

  Cevap: İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur

  Testin doğru sonuç vermesi için çoğu zaman adet gecikmesi olması gereklidir. Yani hamilelik süphesi olan ilişkiden sonra yaklaşık 14 gün geçmesi gerekir.

  Hamile olduğundan şüphelenen ve adet gecikmesi yaşayan pekçok kadın eczaneden kolayca temin ettiği gebelik testi ile hamile olup olmadığını öğrenmeye çalışır. Bu hem son derece ucuz, hem kolay hem de özel bir yöntemdir. Özeldir çünkü testi uygulayan kadından başka kimse sonucu bilemez. Pekçok kadın için bu önemli bir özelliktir. Kadın hamile olup olmadığını herkesten önce öğrenmek ve bu özel anı doyasıya yaşamak ister. Tam tersi şekilde istenmeyen bir gebelikten korkan kadın da hamile olup olmadığını başkalarının bilmesini istemeyebilir.

  Her yıl tüm dünyada milyonlarca gebelik testi satılmaktadır. Evde yapılan gebelik testi anlamında "home pregnancy test" (HPT) olarak adlandırılan bu yararlı kitler her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Hatalı pozitif ya da hatalı negatif sonuçlar kişide hem psikolojik hem de fiziksel travmaya neden olabilir. Bu nedenle gebelik testi kitlerini kullanırken çok dikkatli olmak gerekir.

  Öte yandan e-posta ile gelen pekçok sorudan HPT'lerin ne zaman ve nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili yeterli bilgiye sahip olunmadığı sonucu çıkmaktadır.

  HPT gebeliği nasıl saptar?

  Bir gebelik oluştuğunda herhangi bir testin bu gebeliği saptayabilmesi için hCG adı verilen hormonun varlığı temel şarttır. hCG yalnızca gebelikte salgılanan bir hormondur ve salgılanabilmesi için döllenmiş yumurtanın blastokist aşamasına ulaşıp rahim içine yerleşmesi gerekir. Bu genelde yumurtlamayı takiben 6-10 gün içinde meydana gelen bir olaydır. Teorik olarak hCG döllenmeyi takip eden 9. gün civarında salgılanmaya başlar. Hormonun kanda yeterli düzeye ulaşıp idrarla da atılması için ek zamana gerek vardır. Çok erken dönemlerde hormon kanda yükselmeye başlamasına rağmen idrarl atılması gecikebilir. Normalde gebe olmayan bir kadında kandaki hCG düzeyi mililitrede 10 milienternasyonel üniteden (mIU) daha düşüktür

  HPT'nin hassasiyeti ne demektir?
  HPT'nin hassasiyeti idrarda saptayabildiği en düşük miktardaki hCG değeri anlamına gelir. Bugün piyasada satılan pekçok gebelik testinin hassasiyeti 20-50 mIU/mL arasındadır. Yani hCG değeri 20-50 mIU/mL'nin altındaysa test sonuç vermez. Oysa kan testi hCG değerini tam olarak yansıtır.Bu nedenle kan testi daha adet gecikmesi ortaya çıkmadan sonuç verebilir.

  Testin duyarlılığı yani hassasiyeti ne kadar yüksekse yani ölçebildiği hCG düzeyi ne kadar düşükse gebeliği erken dönemde gösterme olasılığı da o kadar yüksektir.

  HPT nasıl yapılır?
  Her gebelik testinin kendine ait özellikleri olabilir. Bu nedenle eczaneden test aldığınızda kullanma talimatını mutlaka okuyunuz.

  Test için en uygun örnek orta akım idrarıdır. Yani idrar yapmaya başlayıp biraz idrarı boşa akıttıktan sonra idrar örneği almanız daha uygundur. Testin özelliğine göre idrarınızı bir kaba alıp damlalık ile damlatmanız, idrar kabına batırmanız ya da direkt olarak idrarınızı yaparken testi akan idrara tutmanız uygulanabilecek yöntemlerdir.

  HPT en erken ne zaman sonuç verir?
  "Arkadaşımla ilişkide bulundum daha sonra hemen gidip gebelik testi aldım sonuç negatif çıktı. Kesinlikle hamile olmadığımdan emin olabilirmiyim?" şeklinde sorular e-posta ya da telefon ile bana yöneltilen sorular arasında sıkça yer almaktadır. Bu kadar erken dönemde gebelik olup olmadığını ancak Tanrı bilebilir.

  Daha öncede belirttiğim gibi gebelik testinde gebeliğin saptanabilmesi için embryonun rahim içine yerleşmiş olması gerekir. Bu nedenle test en erken yumurtlamadan sonraki 8-9. günde saptanabilir. Ancak yumurtlamanın geç olması, embryonun beklenenden daha geç yerleşmesi gibi nedenler ile bu dönemde yapılan idrar testi genelde negatif çıkar. Bu dönemde yapılan gebelik testinin negatif çıkması hatalı negatif anlamına gelmez ve hamile olmadığınızı göstermez. En akılcı ve ekonomik yaklaşım adet kanamasını beklemek eğer gecikme olursa test yapmaktır.

  2001 Ekim ayında JAMA dergisinde yayınlanan geniş kapsamlı bir araştırmada adet gecikmesinin olduğu günde yapılan idrarda gebelik testinin %90 olduğu saptanmıştır (JAMA. 2001;286-1759-1761). Geriye kalan %10 olguda daha henüz embryo rahime bile yerleşmemiştir. Yine aynı çalışmaya göre bu testlerin duyarlılığı en fazla adet gecikmesinden 1 hafta sonra olmakta ve %97'ye kadar çıkmaktadır.

  Bu nedenle adet gecikmesinin takip eden 1-2 günde yapılan test negatif çıktığında mutlaka 1 hafta sonra test yeniden yapılmalıdır.

  Testi yapmadan önce idrar ne süre ile tutulmalıdır?
  Testi yaptığınız gün ne kadar geçse idrar tutmanız gereken süre o kadar azdır. Örneğin beklediğiniz adet kanaması 1 hafta geçmiş ise idrar tutmadan herhangi bir zamanda testi yapabilirsiniz. Öte yandan adet kanamasını beklediğiniz gündeyseniz ya da adet kanamanız 1-2 gün geciktiyse bu durumda 4 saat idrar yapmayıp daha sonra testi yapmalısınız.

  Test nasıl yorumlanır?
  Piyasada satılan değişik markalardaki idrar testleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle kullndığınız testin kullanma talimatını mutlaka dikatlice okuyunuz.

  Genelde idrar testlerinde 3 tane pencere bulunur. Bunlardan birine idrar örneği damlatılırken yan yana bulunan iki pencereye bakılarak test yorumlanır. Bu pencerelerden birisi testin doğru şekilde yapılıp yapılmadığınız gösterir (kontrol penceresi). Diğer pencere ise pozitif ya da negatif sonucu verir. Pozitif sonuç varlığında bu penceresinde ya bir çizgi ya da artı işareti çıkar. Sonuç penceresindeki çizginin renginin açık ya da koyu olması anlamını değiştirmez. Bu her durumda pozitif sonuç demektir. Bazı testlerde ise sonuç peceresinde artı ya da eksi işareti belirir. Artı pozitif sonucu yani gebeliği, eksi ise gebelik olmadığını gösterir.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Benim hastaligim 1hafta once bitti ve asiri derece migdem bulaniyo basim donuyo 9aylik evlym gebe olmak istyrum ama olamiyorum acaba bu belirtiler hamile oldgmu gosterir mi ? 4. 4
  Ziyaretçi
  Hamile olabilmeniz icin yumurtlama zamanlarinizi takip etmelisiniz yani farzedin ayin 10 unda adet goruyorsaniz ustune 14 gun eklediginizde ovulasyon zamaniniz oluyor

 5. 5
  Ziyaretçi
  Ben adetliyken ve adetimden 3 gün sonra iliskiye girdim bugün miydem bulanıyor başım ağrıyor kötüyüm yani ayın 30 da adetim bitti ve 2 sinde ilişkiye girdik sonra 3 de bir daha bugün ayin 16 miydem çok kötü bulanıyor

 6. 6
  Ziyaretçi
  7 gundur adetim bitti ve esimle iliskiye giriyoruz ama cok bulantim var bi kac gundur acaba neden olabilir

 7. 7
  Ziyaretçi
  Adeti iken ilişkiye girmek sağlık açısından iyi değildir adeti iken yapılan çocuk sağlıksız doğma ihtimali çok yüksek olup anne ve babası na Hayri olmayacak çünkü haram zaten Allahü teâlâ kullarına ne zarar getirecekse onu yasaklamistir bayanlar çok hassastır bu yüzden onların ruhsal açıdan bir çok tehlikeden uzak durması için ve iyi ve kendini güvende hissettirecek bir yaşam için bazı şeyleri yasak kılmıştır yani kadınin özgürlüğünü kısıtlamak için değil

 8. 8
  Ziyaretçi
  Yardımınıza ihtiyacım var bakire değilim erkek arkadasimla ilişkiye girdik 1 hafta önce içime bosalmadi 3 gundur değişik bir agri ve bulanti icindeyim nolur yardim edin

 9. 9
  Ziyaretçi
  Mrblar bn ilaç yoluyla adet oldum ve yarın 6 gün olacak bitmeli ve 2 gündür kendimi çok yorgun hissediyorum ve migdem bulanıyor asitlenme oldu ve ilişki esnasında sol kasığında batma var sizce ne olabilir lütfen yardım edin hamile olabilirmiyim

 10. 10
  Ziyaretçi
  adetim bittikten 2 gun sonra iliskiye girdim icime bosalmadi ama 2 3 gundur halsizlik bas agrisi migde bulantim olyo hamile olmak istemiyorum ne yapmalyim ??

 11. 11
  Ziyaretçi

  10 gün sonra olur

 12. 12
  Hakan
  Administratör
  Mrblar bn ilaç yoluyla adet oldum ve yarın 6 gün olacak bitmeli ve 2 gündür kendimi çok yorgun hissediyorum ve migdem bulanıyor asitlenme oldu ve ilişki esnasında sol kasığında batma var sizce ne olabilir lütfen yardım edin hamile olabilirmiyim
  Tam olarak iyileşmeyi bekleyiniz.

  adetim bittikten 2 gun sonra iliskiye girdim icime bosalmadi ama 2 3 gundur halsizlik bas agrisi migde bulantim olyo hamile olmak istemiyorum ne yapmalyim ??
  Eczanelerden gebelik testi alabilirsiniz.

+ Yorum Gönder
ilişkiden kaç gün sonra mide bulantısı başlar,  ilişkiden sonra mide bulantısı ne zaman başlar,  ilişkiden sonra mide bulantısı,  ilişkiden kaç gün sonra bulantı başlar,  ilişkiden kaç gün sonra mide bulantısı olur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi