Burun tıkanması nasıl açılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Burun tıkanması nasıl açılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Hakan
  Administratör

  Cevap: Özellikle gribal enfeksiyonlara yakalanma sonucu uyku vaktini insana zehir eden burun tıkanıklığını gidermek için evde yapılabilecek bazı basit şeyler var. Burnumun tıkalı olduğu şu günler-sen misin don atlet gezen-, oturdum araştırdım. İşte bulduklarım:
  Tuzlu Su (Okyanus Etkisi): Burun tıkanıklığına karşı en yaygın doğal yöntemlerden biridir. 1 bardak suya, 1 çay kaşığı tuz (veya karbonat) katılır ve iyicene eritildikten sonra burna çekilir veya sürülür.

  Nemli Bir Oda: Nem kuruluğun tersidir o halde nemli bir ortamda burun tıkanıklığı oranı azalır bu nedenle uyuduğunuz odayı nemli tutabilirsiniz. Kışın kalorifer peteğinin üstüne bir bardak su, yazın ise nemli bir elbisenin odada bulunması nemli bir oda ihtiyacınızı karşılayabilir.

  Buruna Parmak Sokma: Bu geçici olarak açma yöntemlerinden burnunuzun bir deliğine başparmağınızı diğerine ise işaret parmağınızı sokun, hafifte yukarı doğru ittirirken burnunuzdan hava vermeye çalışın. Özellikle uykudan uyandıktan sonraki ilk tıkanıklıkta burundan nefes alamama probleminize yardımcı olabilir.
  Tıkalı Olan Deliğin Tersine Yatma: Yatakta bir yandan nefes alıp uyumaya çalışırken tıkalı olan burnunuzu açmak için tam onun ters yönüne dönün. Sağ burun deliği tıkalıysa sol tarafa dönün, geçici bir süre için o burun deliğiniz açılacaktır, tekrar tıkanırsa tersinde dönme işlemlerine devam etmeniz gerekebilir.
  [ad]
  Keskin Kokulu ve Baharatlı Yiyecekler Yiyin: Baharatlı yemekler ek olarak nane sakızı gibi keskin kokulu yiyecekler burun tıkanıklığını bir an için geçirebilir. Ayrıca burunda kullanmak için mentollü selpak tercih edebilirsiniz.
  Bol Bol Su İçin ve C Vitamini Almayı unutmayın.
  Buharı Kullanın: Kaynar suya mentol veya okaliptüs gibi bitkiler ekleyerek buharını içinize çekin. Yok ise limonlu bir çay fincanını burnunuzu yaklaştırın üfleyin, sıcak buhar burnunuzu rahatlatacaktır.
  Sıcak Bir Duş: Bol buharlı sıcak bir duş, burun tıkanıklığına iyi gelebilir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi