Atomun tarihsel gelişimi kısaca

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Atomun tarihsel gelişimi kısaca ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Atomun tarihsel gelişimi kısaca

 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: atomun tarihsel gelişimi kısaca

  atomun tarihsel gelişimi hakkında bilgi  Aristoteles'in maddeye bakışı, kendinden önce yaşamış olan filozoflara olan tepkisini ifade eder. O, Empedocles'in düşüncesine katılmış ve her şeyin dört ana maddeden yapıldığını savunmuştur. Bu dört ana madde ateş, su, toprak ve havadır.

  Bu dönemi izleyen çağlarda bu düşüncelere bir ilave yapılmadı, ilk kez 19. yüzyılda John Dalton modern atom kavramını ortaya attı. Dalton, kimyasal reaksiyonlarda maddenin tam sayılarla belirlenen oranlarda tepkimeye girdiğini gösterdi ve dolayısıyla, maddelerin atom denen sayılabilir ama bölünemez parçalardan oluştuğunu ifade etti. Buna ek olarak, atomların kütlelerini ortaya koyan bir tablo hazırladı.

  J.J. Thomson 1897 yılında elektronu keşfetti. 1900'lü yılların başlarında Ernest Rutherford günümüz atom modelinin temelini teşkil eden yapıyı ortaya koydu: atomun, kütlesinin büyük bir kısmını oluşturan bir çekirdek ve bu çekirdek etrafında dönen elektronlardan oluşmaktadır. Rutherford çekirdeği oluşturan pozitif yüklü parçacığa proton adını verdi.

  1932 yılında James Chadwick nötronu (adı, elektrik yükü 0 olduğundan, yani nötr olduğundan, nötron olmuştur.) buldu ve bu sayede 1935'te Nobel Fizik Ödülü'nü aldı. Daha sonra kuantum teorisi doğrultusunda Niels Bohr, Bohr atom modelini ortaya attı ve elektronların belli yörüngelerde bulunabildiğini ve bunun Planck sabiti ile ilgili olduğunu ifade etti. Bohr'un modelinin üzerinde, daha sonraki deneylerde bulunanlarla örtüşmesi için birçok ekleme ve çıkarma yapıldı. Bohr modelinin "yamalı bohça" lakabını alması bundan ileri modelini yapmıştır. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel ödevime yardımcı oldu 4. 4
  Ziyaretçi
  güzel ödevimde yardımcı oldu

 5. 5
  Ziyaretçi
  Cok ıyı bır bılgı odevıme cok yardımcı oldu

 6. 6
  Ziyaretçi
  güzel ödevimde yardımcı oldu :)♣

 7. 7
  Ziyaretçi
  Çok yardimci oldu sizde bakiin:-)

 8. 8
  Ziyaretçi
  Beğendim odevimee yardimci oldu:-)

 9. 9
  Ziyaretçi
  Arkadaşımla beraber yaptık çok iyi yaradı işimize

 10. 10
  Ziyaretçi
  çok güzel oldu ödevim elinize sağlık

 11. 11
  Ziyaretçi

  proje ödevimde çok işime yaradı çok teşekkürler öğretmenim çok beğendi ödevimi

 12. 12
  Ziyaretçi
  çok güzel yardımcı oldu

  Gozel gerçekten

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
atomun tarihsel gelişimi,  atomun tarihcesi kısaca,  atomun tarihsel gelişimi kısaca,  atom kavramının tarihsel gelişimi,  atomun tarihçesi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 11 kişi