Nüfus kağıdı nasıl çıkartılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Nüfus kağıdı nasıl çıkartılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: nüfus kağıdı nasıl çıkartılır

  nüfus kağıdı nasıl çıkartılır hakkında bilgi  Kimlik (Nüfus cüzdanı), lişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu ve nüfus aile kütüklerine kayıtlı bulunduğunu kanıtlayan resmi belgedir.

  Yurt içinde nüfus cüzdanı ile başvuru yapılması halinde cüzdan seri numarası sistemdeki bilgilerle aynı ise müracaat edilen her nüfus müdürlüğünden nüfus cüzdanı alınması mümkündür. Nüfus cüzdanının kaybedilmesi halinde ise nüfus cüzdanı talepleri yerleşim yeri veya diğer adresin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yapılır.

  Yurt dışında ise dış temsilciliklerimiz tarafından düzenlenerek onaylanan nüfus cüzdanı talep belgesi ile nüfus cüzdanı verilir.

  Nüfus cüzdanı talebinde bulunan ilgiliden nüfus müdürlüğünce veya Dış temsilcilikçe son altı ay içerisinde çekilmiş iki adet vesikalık fotoğraf istenir.

  Nüfus cüzdanı ergin olanların kendilerine, ergin olmayanların ise veli, vasi veya resmi vekillik belgesi ibraz edenlere imza karşılığında verilir.  Kimlik (Nüfus cüzdanı) nasıl çıkarılır?
  1. İkamet ettiği Mahalle/Köy Muhtarından, çalışıyor ise çalıştığı Kurumdan resimli "Nüfus Cüzdanı (Kimlik) Kayıp ve Değiştirme Belgesi" yaptıracaklardır.

  2. Belgeye yapıştırılan ve Nüfus Müdürlüğüne getirilecek olan iki adet resmin son altı ay içerisinde önden, başı açık, Devrim İlkelerine uygun, sivil giysiler içerisinde çekilmiş olması gerekir. (Kadınların alın ve yüzleri açık olmak koşulu ile başörtülü fotoğrafları kabul edilebilir.)

  3. Nüfus Cüzdanı (Kimlik), reşit olanların (18 yaşını doldurmuş) kendisine, reşit olmayanların (18 yaşını doldurmamış) anne, baba veya vasisine imza karşılığında verilir.

  Uyarı:

  A. Nüfus Cüzdanını (Kimlik) kaybedenlere para cezası uygulanmaktadır.

  B. Fotoğrafsız olan cüzdanlarını değiştirip fotoğraflı olarak cüzdan almak isteyenlerin veya yıpranmış olan cüzdanlarını değiştirmek isteyenlerin eski cüzdanlarını (Kimlik) cüzdan kayıp ve değiştirme belgesi ile birlikte Nüfus Müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi