Bor madeni nasıl çıkarılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Bor madeni nasıl çıkarılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Bor madeni nasıl çıkarılır

 2. 2
  Hakan
  Administratör

  Cevap: Bor Madeni Nasıl İşlenir?


  BOR NEDİR ?
  Bor: Bir elementtir.Elementler periyodik sisteminin 5. elementi olan bordoğada element olarak bulunmaz. Alkali boratlar (SodyumKalsiyumMağnezyum) veya borik asit şeklinde maden yatağı oluşturur.
  Bor: KolemanitTinkalÜleksitPandermitKernitSasolit Ascharit ve Datolit mineraller halinde bulunurlar ve çeşitlenirler.Bunlardan ülkemizde Pandermit Kolemanit Tinkal ve Üleksit mineralleri ülkemizde bulunmaktadır.

  Çeşitli endüstri dallarının ana ham maddelerinden olan bor mineralleri Türk madencilik sektörünün en önemli ihracat maddelerindendir.Türkiye Bor’un tespit edilmiş % 63 ‘lük kısmına sahiptir. Ancak Üretim olarak ABD’den sonra dünyada ikinci sırada üretim yapmaktadır.Ülkemizdeki bor madenleri dünyanın en kaliteli bor madenleridir.Ancak bordan mamul ürünler ile rafine bor bileşiklerinin üretimi ve ticari açıdan gerekli teknolojik bilgi ve seviyeye henüz ulaşmamıştır.

  KULLANIM ALANLARI
  Bor Fibergalass cam emaye ve kaplama sanayinde sabun ve deterjan sanayinde ataşe dayanıklı malzeme metallurjik uygulamalar tekstilfotoğrafçılıkboya borik asit üretimi elektrik ve tıp sanayii tekstil cam elyafı borun alaşımlarıMetalurjik fluxİzole cam elyafı Borun silikat camlarıAntiseptiklerNükleer yakıt teknolojisiyangına dirençli malzemelernaylongübre katalistlerdezenfekte edicileryapıştırıcılarrefrakterçimento korozyon önleyicilerilaç ve kozmetikelektronik rafinasyon Bitki öldürücülerböcek öldürücüler deri renklendirici (Kahve) olarak kullanılmaktadır.

  Bor madeni stratejik olarak topraktan çıkarıldığı andan itibaren gerek ham madde olarak ve gerekse rafine bor ürünleri olarak insanlar için beşikten mezara kadar yaygın bir şekilde insanın hayatının her alanında kullanılan endüstriyel bir madendir.

  Bor Dünyanın Uzay teknolojisinde elektronik ve bilgi çağının yaşamasındaulaşılmasında borun katkısını yadsımak mümkün değildir.Dünyanın saygın bilim dergilerinden Scientific American dergisibor bileşiklerinin petrol yakıtı yerine kullanıldığı bir otomobil geliştirildiği konusunda haber yaptı.Bu yakıt hakkında bilim adamlarının düşünebileceği en temiz yakıt başlığı ile haberini verdi. Üstelik bu araba bor ile çalışan ilk araba değildi.Bor ile çalışan araba imali için altı yüz kadar projenin olduğu bildiriliyor.

  Arabalarda petrol yerine bor kullanılması uzun zamandır batılı firmaların gündemindedir.Bu konuda Amerikan Millenium Cell ve stratejik ortağı Daimler-Creysler firmalarının oldukça mesafe aldığı bir gerçektir.Fransız Peuguet ve Citroen firmaları stratejik ortaklık kurmuşlar ve Bor ile çalışan araba üretmişler ve bu arabayı Detroit Otomobil fuarında teşhir etmişlerdir..
+ Yorum Gönder
bor madeni nas
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi